| TruLove a întrebat:

Nu stiunce sa mai faaaaaac!
Crapaturile din coltul gurii nu trec deloooooc
I crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Ai fost la medicul de familie?

| TruLove explică (pentru MskDesign):

Sa si mi, a zis ca e posibil sa fie o candida bucala, sa ma clatesc cu apa si bicarbonat in gura straight face doar atat. Am folosit zeci de creme si degeaba

| MskDesign a răspuns (pentru TruLove):

Suferi de vreo boala, in afara de aceasta problema minora? De cat timp ai aceste crapaturi?

| TruLove explică (pentru MskDesign):

Nu sufar de nimic. Am doar candudoza vaginala pe care o tratez cu gynofort si apoi cu gyniel ovule. Am facut analize la sange si au iesit perfecte

| rocket1204 a răspuns:

Am patit si eu, insa din cauza unui cos in marginea gurii. Cu cat deschideam mai mult gura cu atat vindecarea se amana asa ca incearca sa nu fortezi deschiderea gurii. Trebuie sa stii ca tractul genital feminin are legatura cu cel digestiv. De aceea atunci cand luam antibiotice sau avem diaree apare si candidoza vaginala, din cauza faptului ca flora intestinala o afecteaza si o deregleaza si pe cea vaginala. La tine s-a extins mai mult pana la cavitatea bucala. Daca reusesti sa o vindeci pe cea vaginala vei putea sa o vindeci aproape concomitent si pe cea bucala. Daca tratamentul pe care deja l-ai inceput nu are efecte, te sfatuiesc sa incerci si Poligynax capsule moi vaginale administrate numai una pe zi seara. Se iau de la farmacie fara prescriptie medicala. Candidoza bucala se trateaza si ea mai eficient cu pastile sau unguente. Mergi la farmacie si vei fi indrumata. Multa sanatate!

| TruLove explică (pentru rocket1204):

Iau nistatin 2 pastile pe zi una dimineata si una seara timp de 5 zile. Ma spal cu ceai de musetel in care pun bicarbonat...degeaba..am luat zeci de creme, am dat banii degeaba pe ele..nu se vindeca. Nu ma ustura nu nimic, doar ca sunt f inestetice si ma enerveaza. Au fost mici si se fac din ce in ce mai rau

| rocket1204 a răspuns (pentru TruLove):

Am inteles. Atunci continua tratamentul. Daca nu functioneaza, asa cum ti-am sugerat, ia si Poligynax. Pentru crapaturile de la coltul gurii incearca sa nu dezlipesti buzele mult in coltul gurii. Este o zona extrem de sensibila. Am observat pe propria piele,

| rocket1204 a răspuns (pentru TruLove):

Eu am scapat de crapaturile din coltul gurii punand din abundenta crema de galbenele seara inainte de culcare si lasam pielea acoperita bine cu strat gros de crema peste noapte. Incearca si tu.

| TruLove explică (pentru rocket1204):

Uite dai click aici sa vexi cum aratq crapaturile..am facut poza sa vezi
http://i62.tinypic.com/158a1ww.jpg
http://i59.tinypic.com/29414oz.jpg

| rocket1204 a răspuns (pentru TruLove):

Clar sunt mai mult decat crapaturi. Imi inchipui ca sunt si foarte dureroase. Incearca sa iti pui leocoplast pe ele sa le tina stranse. Dupa cum arata da-le cu putina betadina si apoi acopera-le cu leocoplast sa le tina stranse sa se poata vindeca.

| TruLove explică (pentru rocket1204):

Nu ma dor delic, nu ma ustura nu nimic. Zici ca e o sapatura in piele

| rocket1204 a răspuns (pentru TruLove):

Inteleg. Credeam ca-s dureroase. Hai sa vedem cum va decurge totul dupa ce vei scapa de candidoza vaginala si dupa ce termini tratamentul si pentru candidoza bucala. Clar acesta este motivul aparitiei crapaturilor, iar cand cauza dispare, vor disparea si simptomele. Totusi daca vrei incearca sfatul cu leocoplastul si betadina. Medicul de familie ce zice? Tinem legatura.

| TruLove explică:

Medicul de fam zice sa ma spal in gura cu ceai de musetel cu bicarbonat. Maine ma duc sa ma programez pentru o trimitere la dermatolog...am folosit gynifortu dar vad ca tot am secretiile alea vaginale..deci candida nu trece

| Pulbere_Vlada_1995 a răspuns:

La medic sau cu crema.

| TruLove explică (pentru Pulbere_Vlada_1995):

Doamne citeste comurile...

| Pulbere_Vlada_1995 a răspuns (pentru TruLove):

Eu ti-am raspuns nu-ti place nu citi.

| TruLove explică (pentru Pulbere_Vlada_1995):

Nu stau sa ma cert acum cu un copil. Am tot scris de medici si creme.