| anonim_4396 a întrebat:

Detergentul de rufe, dacă inhalezi vapori cronic afectează măduva osoasa? Pentru ca conține surfactanti 15-30% alchilbenzen gen benzen, sau ce afectează detergentul de rufe dacă este inhalat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, cantitatea este mica si expunerea extrem de limitata (cateva ore pe saptamana). Pentru ca maduva sa fie afectata, cantitatea trebuie sa fie mai mare si expunerea sustinuta (40-50 de ore pe saptamana, vreme de peste 5 ani), fara pauze semnificative

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

5 ani wow, dar intr-o luna ce cantitate de benzen trebuie sa fie sa afecteze măduva?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

NU se poate intr-o singura luna, chiar daca inspiri tot timpul aer care contine 50% vapori de benzen (atunci insa risti sa mori asfixiat)

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da aveți dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Insecticidele, fungicidele sau benzina afectează sângele? cauzează anemie aplastica și alte boli de sange? in cât timp afectează sângele insecticidele sau benzina? In cât timp faci anemie aplastica sau alt boli de sange? bine asta depinde și de cantitatea inhalata

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, unele dintre ele afecteaza sangele. Daca lucrezi la ambalarea unor astfel de substante, sau la imprasierea lor pe terenuri si nu te protejezi corect, poti avea probleme. Altfel, expunerea este minora si nu poate determina anemie aplastica sau alte boli de sange. Expunerea trebuie sa fie masiva si indelungata, nu conteaza cantitati mici si expuneri de scurta durata sau rare.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Am inteles îți mulțumesc foarte mult ca mi-ai răspuns happy