| JuL a întrebat:

Dimineata tr sa mananc/beau: un fruct, ceai, iaurt cu paine (chest usoare ). Da pe la 11-12 ce sa mananc? mirosul de mancare gatita ma face sa vomit... Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LOSTfan a răspuns:

Este recomandat sa mancam de cel putin 5-6 ori/zi.
Dimineata cand te trezesti este bine sa ai mancare consistenta in ce priveste caloriile. Bineinteles, nu mult. Dar, dimineata nu manca fructe! Este mult prea putin pentru organism si acesta nu va rezista prea bine pana la urmatoarea masa care ar trebui sa fie in jur de ora 10. Dimineata este indicat sa mananci cereale, sau paine cu iaurt cum ai spus si tu. In jurul orei 10, ar fi indicat sa ai o mica gustarica, ca de ex.: un fruct, 5-6 biscuiti etc. Acelasi lucru pe la 12. Dar mancarea gatita este importanta. Incearca la pranz, in jur de ora 2:30 - 3:00, sa mananci pui la gratar cu salate sau cartofi sau paste. Sau daca nu iti place puiul incearca altceva. Daca nici gratarele nu iti plac, incearca mancarea gatita si lasata la rece, poate asta va face sa dispara din acel miros care ai spus ca te deranjeaza. Dupa ce ai reusit sa te hotaresti asupra unui meniu pentru ora pranzului, incearca pe la 5 sa ai din nou o gustare ca de ex.: un fruct sau biscuiti sau o bucata de sunca etc. iar seara poti sa mananci omleta sau din nou piept sau peste. Daca insa esti o persoana care nu poate manca cu stomacul prea plin, atunci incearca sa ai la cina paine cu dulceata si margarina sau ceva asemanator care este usor stomacului.
Oricum, mancarea gatita nu ar trebui eliminata complet din organismul nostru pentru ca aceasta are un efect destul de mare asupra noatra. Nici nu stii cat bine poate face o supa calda si niste cartofi bine gatiti.

Cu stima,
LostFan.

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Mancarea gatita e cea mai sanatoasa.cum sa nu'ti placa? sigur ai
o problema de sanatate,gen ca nu ai pofta de mancare,du'te
la un doctor sa; ti dea suplimente sa-ti creasca pofta de mancare(calciu, vitamina C etc), pentru ca risti sa devii anorexica.bafta

| Malphas a răspuns:

Fructe, legume, "sălături".

| Cicorel a răspuns:

Salata...