| anna345 a întrebat:

Buna,

Am 59 de kg si o inaltime de 1.60. Am 18 ani; sunt fata. As vrea sa mai slabesc, nu stiu cate kg, doar as vrea sa imi mai dispara din burtica. Alimentatia mea este destul de echilibrata: incep dimineata cu un sandwich, la pranz mananc mancare gatita un singur fel, cu sau fara 1 felie de paine. Seara nu mananc. Intre mese mananc cate un fruct, sau iaurt. Nu mananc dulce decat in weekend sau poate chiar 1 data la 2 saptamani.
Daca ma apuc de jogging (cam o ora in fiecare seara) in cat timp credeti ca o sa incep sa slabesc?

9 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Alimentatie ta nu e deloe echilibrata. De ce?
1. Daca mananci dimineata un sandwich (care in 99% din cazuri contine paine), nu mai are ce cauta painea (iar) la pranz, chit ca e o felie sau 7.
2.Mancarea gatita ingrasa.
3. Nu ai 3 mese pe zi. Trebuie sa ai o masa si seara, inaintea orei 18.30-19.
Nu face miscare pe seara, pentru ca iti creste nivelul de energie si ai un somn agitat sau adormi foarte greu.
Renunta la chestii gatite. Mananca pui/peste/vita( fiert, la cuptor sau la gratar) cu salata, redu numarul de carbohidrati, adica mananca paine, orez, cartofi, cereale maximul de 2-3 ori/saptamana si de preferat dimineata SAU la pranz. Poti consuma cate un ou fiert de 2 ori pe saptamana si telemea de vaca (cel mult 100g).
Miscare minumum o ora/zi.

| anna345 explică (pentru raluk27):

Alimentatia mea e ok. de 4 ani fac acelasi lucru, si nu m-a omorat nici mancarea gatita, nici faptul ca imi lipseste masa de seara. nu te-am intrebat nimic in legatura cu alimentatia ci in legatura cu miscarea. in cat timp s-ar vedea?

| raluk27 a răspuns (pentru anna345):

Stiu ca nu ai intrebat si stiu ca nu te omoara mancarea gatita. Daca tu crezi ca e ok, de ce ai ajuns la greutatea asta si de ce nu ai slabit pana acum? Iti zic din experienta: poti sa faci jogging si 10 ore pe zi, daca nu mananci ce trebuie, nu dai un gram jos. Rezultatele miscarii se vad in 4-5-6 luni, depinde, daca te tii de miscare. Insa nu te astepta sa se schimbe ceva dupa o luna.Trebuie sa ai rabdare.

| anna345 explică (pentru raluk27):

Ideea e ca eu am slabit 15 kg intr-un an, numai prin faptul ca nu mancam seara, dulciuri si prajeli cateodata. Stiu ca trebuie sa am rabdare. Am inteles, asta voiam sa aud.

| xDr0gs a răspuns:

Lasa dietele.
Invata sa mananci fara grasimi.
Fara carne prajita,inabusita, fiarta!
Doar lactate, carne de pui, legume, fructe si dulciurile inlocuieste-le cu miere si dulceata.
Fa mult sport! O sa te ajute enorm!

| anna345 explică (pentru xDr0gs):

Dar eu nu am zis nimic de nicio dieta. am intrebat doar in cat timp credeti ca o sa se vada jogging-ul? atat.

| MLorand78 a răspuns:

Nu mananci deloc mult, eu cred ca la 59 de kg arati destul de bine! Baietilor le plac fetele putim mai carnoase sa ai pe ce sa pui mana! Totusi fa niste abdomene seara. Eu fac abdomene de vreo 5 ani destul de des si pot face in 30 minute aproape 2000 de abdomene, sunt baiat. Fa si genoflexiuni asa o sa iti subtiezi putin picioarele. Bafta.

| edyBit a răspuns:

Asculta aici regim cu mere timp de 3 zile slabesti 2, 5kg -3 dar uite ce trebuie sa faci fa sport in fiecare zi cel putin 2 ore si nu manca altceva in afara de mere verzi si cat mai proaspete

| ShAoRMA1 a răspuns:

C-am o luna