Întrebare recomandată | alexa2829 a întrebat:

Din a cata saptamana se vede sarcina la ecograf eu am fost dupa ce mi-a intarziat CM 6 zile si 3 saptamani de la contactul sexual ultim.Luni ma duc din nou oare o sa se vada? Exista si alta varianta pentru care nu se vede sarcina? 1 test negativ si 3 pozitive deci sa fie vb de o sarcina extra uterina? sper ca nu si daca da ce riscuri are? trebuie sa ma opereze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina se vede sigur la 6 saptamani de la contactul sexual, adica la minim 4 saptamani de intarziere a menstrei.
Asadar, la 3 saptamani era imposibil de vazut.
O sarcina extrauterina se vede tot atunci, asa ca deocamdata nu te gandi la asta.
Daca este extrauterina exista niste tratamente de eliminare a sarcinii, dar nu dau intotdeauna roade, asa incat e posibil sa ai nevoie de operatie.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fă un test de sânge pentru a vedea dacă este prezent hormonul sarcinii, nu te mai stresa atât de mult.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Eu cand am fost prima data se vedea sarcina de 5 saptamani, in cazul tau e clar ca esti insarcinata[sarcina extrauterina nu iti iasa in teste doar la ecograf], nu iti mai face atatea probleme ca nu e sarcina extrauterina, sunt sigura

evenso
| evenso a răspuns:

Ecografia poate arata sarcina in saptamana a 6-a sau a 7-a.
Testele arata ca esti insarcinata, dar daca ecografic nu se va putea vedea sarcina in uter nici dupa aceasta perioada este posibil sa fie vorba de o sarcina extrauterina ( ectopica ) si atunci va trebui sa faci si teste din sange.

P.S. In cazul unei sarcini extrauterine nu exista alta posibilitate decat operatia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un test de sânge HCG total-( HCG+beta ); vezi detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

Depistează o sarcină din a 3-a săptămână de sarcină.

Toate cele bune.

| Taly_Taly_1985 a răspuns:

Da sarcina extrauterina este un bebelus care se formeaza an trompa da trebuie sa te operezi daca este o sarcina extrauterina