| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza poate sa imi cada parul daca in varful fiecarui fir de par care imi cade am un punct alb care sta bine atasat de fir, nu se ia daca dau cu mana parca face parte din fir. imi cade extrem de mult par de vreo 3 luni aproape am chelit am incercat tot felul de tratatamente sampoane pastile nu au efect,nu imi spuneti de dermatolog ca sunt satula de prostia lor, am fost si nici nu s a uitat la parul.meu mi-a dat niste fiole fara niciun efect,nu mai stiu ce sa fac sunt disperata. firele care cad au toate acel punct alb in varf care e foartee mic, iar cele care inca le mai am in cap si nu cad nu au asa. nici problema de paduchi sau lindini nu se pune, la fel mi se intampla si cu firele de la gene/sprancene.are cineva vreo idee ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Punctul alb despre care vorbesti e radacina firului de par. Trebuie sa faci niste analize mai amanuntite daca e asa grava problema. Nu e suficient sa mergi la dermatolog. Daca e o problema din interior nu o sa se vindece daca dai cu creme si sampoane. Ai putea incerca la medicul de familie. El te va indruma mai bine decat o facem noi.

| Ramina a răspuns (pentru Dintrebare):

Nu are cum sa fie radacina pentru ca e in varf

| WeAreSmart a răspuns:

Punctul ala e radacina firului, la toti e asa, cit despre caderea parului pot fi multe cauze, poate fi din cauza stresului, dereglari hormonale, insuficienta de vitamina etc. intreaba cunoscutii de un medic bun.

| Ramina a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu are cum sa fie radacina pentru ca e in varf.

| filis972 a răspuns:

Hei, acel punct alb este pentru ca parul e tocit si ars, incearca sa te tunzi cat mai scurt, si asa va trebui sa ti se regenereze..De obicei parul e ars de placa. Spala-te odata la o saptamana cu Pantene si incearca sa te tunzi, si vezi daca in 2-3 luni problema se remediaza, parul tau poate fii si deshidratat..Succes.

| MariaMariaMariaMaria a răspuns:

La mine punctele albe de pe firul de par apar pentru ca e parul despicat, sau ars... Dar de pe gene si sprancene nu stiu ce sa zic...