| anonim_4396 a întrebat:

Doare o extractie de masea?
In timpul interventiei cat si dupa ea? Adica durere postoperatorie ca sa zic asa.
Ma va durea in timpul extractiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Normal nu ar trebui sa te doara, iti va face anestezie locala, dar avand in vedere faptul ca vietuim in Romania, totul e fezabil.

| ellene a răspuns:

O extractie de masea e cea mai banala interventie stomatologica, zic eu. Te anesteziaza, o scoate si gata. Nu te doare decat putin locul acela, dupa ce trece anestezia. Mai complicat e cand trebuie curata maseaua, omorat nervul si abia apoi plombata.

| laara a răspuns:

In timpul extractiei thinking depinde de marimea radacinii cum ar veni si de stomatolog. Cate anestezii iti face laughing iar dupa extractie e cel mai nasol ca iti curge sange foarte mult. Eu nu am putut manca o zi intreaga big grin dar durere postoperatorie cum spui tu nu e tongue laughing :*

| elamit a răspuns:

Daca ai infectie doare foarte putin, iar cand o scoate nu simti nimic pentru ca esti amanesteziat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Vreau sa va informez pe toti despre aceasta extcractie.Si mie mi-a fost ingrozitor de frica, am citit pe toate site-urile posibile daca doare sau nu doare.Numai cand ma gandeam mi se facea rau.Maseaua mea (nu cea de minte) mi s-a rupt jumatate acum, 6-7 luni.Astazi mi-am luat inima in dinti si m-am dus la stomatolog. Mi-a facut anestezia, am asteptat in jur de 10-15 minute iar pe urma a inceput sa lucre.Cum au spus altii, ca nu doare deloc, nici nu simti. E adevarat, dar simti cum lucra acolo, si simti ca te apasa pe ea.Doare foarte foarte putin.Nu e durere mare, de fapt nici nu o poti numi durere.
Puteti merge linistiti, ca nu doare, nu muriti + eu am stat in jur de 3-4 minute deoarece au aparut ceva probleme, dar nu m-a durut happy

Sper ca v-a ajutat sfatul meu.Si eu eram foarte ingrozit, dar pana ce nu incerci, nu crezi happy. NU DOARE!

| thechristine a răspuns:

Nu doare, esti anesteziat cu siguranta.
Afla si ce nu ai voie sa faci dupa extractia unui dinte https://www.libertatea.ro/......nte-225702

| friends a răspuns:

S-ar putea sa doara s-ar putea sa nu doara, depinde cat de bine lucreaza acel stomatolog. Daca lucreaza ca la carte nu vei simti nimic in timpul extractiei. Poate doar atunci cand iti face anestezia fiind nevoit sa te intepe.

Cat despre durerea de dupa, depinde de tine daca esti o persoana mai sensibila sau nu. In principal te doare putin, ca iti ramane o gaura si curge sange, dar nimic insuportabil.

| Laraaa.Beibee<3 a răspuns:

Chiar luna asta mi-au fost extrase 2 masele.Nu doare, simti ca te apasa, dar nu dureaza mult si dupa nu simti absolut nicio durere, doar sangereaza.Asta depinde de cat de tare este cariata acea masea [la mine au fost foarte cariate, dar am rezistat 2-3 minute pana a scos-o] si de medicul care iti lucreazabig grin

Bafta! Si fara frica, inca nu a murit nimeni pentru ca i-a fost extrasa o masealaughing:*

| olicika10 a răspuns:

Nu doare. Intreaba medical dupa extractive daca trebuie sa iei ceva pentru durere sau infectii.Mie mi-a recomandat gargara cu Trachisan. E foarte ok, dar intreaba ce iti recomanda el.