| RainbowDash1 a întrebat:

Doare operatia de polipi nazali? Voi face operatia peste cateva zile, cu anestezie locala si o injectie... Dar analizele de dinaintea operatiei dor?
P.S. Voi fii operata prin metoda clasica...
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind anesteziata local, nu vei simti absolut nimic in zona in care vei fi operata, insa vei fi constienta in timpul operatiei.
Analizele nu dor, vei simti doar o mica intepatura, insa va trece repede durerea.
Nu e nevoie sa fii emotionata, nu e o operatie complicata, gandeste-te ca altii fac operatii de 1000 de ori mai complicate decat a ta.
Multa bafta! happy

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca se face anestezie locala si probabil injectia pentru a fi linistita,calma, sa nu fii emotionata, de ce iti mai faci probleme? Anestezia, este anestezie, nu mai simti nimic.Probabil,dupa,o sa fie ceva probleme, dar daca medicul a decis ca trebuie sa faci aceasta operatie, inseamna ca a fost necesara si trebuie sa treci si peste asta.Asta sa fie singura ta problema de sanatate, chiar si pentru viitor! Ca belele oricum curg.
Sanatate multa!

| RainbowDash1 explică (pentru pietrean):

Multumesc mult! Dar anestezia este cu spray. și cică acel spray are un efect slăbuț.

| pietrean a răspuns (pentru RainbowDash1):

Cu cat te vei gandi la "viitoarea" durere, cu atat subconstientul tau, iti v-a da senzatia de durere.Gandeste pozitiv(daca poti,imi dau seama ca este destul de greu!) si poate vei trece mai usor peste frica operatiei.
Poti intreba medicul de familie,daca poti lua un calmant,inainte de operatie.Iar inainte de operatie,sa-i spui medicului ORL-ist, ce medicament ai luat.
Fii fara teama, ca pe parcursul vietii, vei primi multe "dureri" mari, neanuntate si atunci sa te vad cum te descurci!

| CherNadya a răspuns:

Nu-ti fa griji! Doctorii vor fi atenti ca doar sunt specialisti si vor alunga durerea. Procedeul nu este unul foarte complicat, deci nu va durea. Curaj!

| maxbaietas a răspuns:

Cand este vorba despre operatie nu vei simti nimic