| LSMM a întrebat:

Dorm destule ore pe noapte și totuși resimt oboseala, la școală se întâmplă să nu-mi pot tine ochii deschiși și nici nu mă pot concentra la cele mai simple lucruri, îmi amintesc cu greu totul și așa mai departe. E din cauza faptului că mă culc după ora 1:30-2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi din cauza orei de culcare tarzii, dar cel mai probabil folosesti abuziv calculatorul, televizorul si telefonul. Calculatorul si televizorul trebuie folosite la minim in zilele de scoala, optim ar fi deloc, dar daca ai o tema de facut si ai nevoie de calculator, poti sta 20-30 de minute, dar obligatoriu inainte de ora 20.00. televizorul ar trebui rezervat pentru vacante. daca esti dependent, o utilizare pe saptamana, nu mai lunga de 90-100 de minute si obligatoriu inainte de ora 20.00 seara ar trebui sa fie arhisuficienta. telefonul poate fi folosit pentru conversatii maxim 20 de minute pe zi, fara ca vreo conversatie sa dureze mai mult de 10 minute. Sms-uri poti trimite in cuantum de maxim doua pe zi (daca situatia o cere neaparat). Nu il folosi la jocuri, navigat pe net, etc. Nu folosi tableta in afara vacantelor. Nu uita ca la ora 20.00 seara trebuie inchise televizorul, calculatorul, telefonul, tableta etc. Nu ar trebbui sa dormi cu ele in camera, dar daca ai o casa mica si esti obligat sa dormi in incapere cu un calculator sau TV, acesta se inchide si se scoate din priza la ora 20.00 si apoi camera se aeriseste foarte foarte bine (acum, ca e vara trebuie sa faci curent vreo doua ore ca sa se aeriseasca corect pentru a dormi in ea). Nu folosi mobilul pe post de desteptator, chiar inchis, el nu trebuie sa se gaseasca in incaperea in care dormi, foloseste un ceas. Aplica cele de mai sus macar 2-3 luni si ai sa vezi ca vei fi mult mai putin obosit

| LSMM explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| KhludCiprian a răspuns:

Nu-s doctor, dar cred ca trebuie sa ai in vedere mai multi factori:
- daca esti adolescent 9-10 ore sunt tipice ca si ora de somn. Daca te culci la 2 AM, cateodata e normal ca sa ai somn suficient sa dormi pana la 12. Daca nu o faci, s-ar putea sa nu dormi suficient
- inainte sa dormi ai grija sa nu ai factori ce fac adormitul mai dificil, in special sa te uiti la ecrane (televizor, smart-phone, tableta, laptop-monitor)
- ai grija ca eviti cafeina (cine stie, sub forma de Pepsi/Coca Cola daca nu bei cafea sau ceai) cel putin cu vreo 2 ore inainte de somn
- fii sigur ca ai intuneric si relativa liniste in casa cand dormi. Daca nu poti controla complet, la farmacie sunt dopuri (ce costa relativ putin) respectiv cauta sa iti acoperi ochii cu o esarfa cel putin (sau daca ai cearsaf, sa iti acoperi capul) deoarece lumina poate fi un semnal al creierului sa nu doarma
- daca esti supraponderal, cantitatea extra de grasime poate interfera cu calitatea somnului, mai ales daca sforai. Considera sa pierzi chiar si putine (adica daca ai sa zicem 20 kg extra, sa pierzi macar 10 in timp de 2-3 luni, sau daca ai extra 10 kg, sa pierzi 5) si sa vezi daca vezi imbunatatirea calitatii somnului. Incearca sa faci miscare.

Daca aceste conditii nu se intampla, sau cat de cat le ai sub control, iti recomand sa mergi la un doctor de urgenta deoarece (cel putin in intelegerea mea) daca toate aceste lucruri sunt fixate, probabil ai o alta cauza (de genul probleme majore cu tensiunea) ce daca nu-s adresate pot fi chiar fara voie potentiale de alte cauze medicale (in cazul in care ai probleme cu tensiunea e chiar infarct).

Dar nu te grabi, doar sa fii sigur ca nu dormi prea putin si ai un somn de calitate.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Sa stii ca si eu am facut prostia asta..ma culcam numai la ore din astea si m-am imbolnavit.Am splina foarte maritaaaaaaaa, foarte! Si de la Acum, insa, pot sa m culc si la 8 ca tot ma trezesc obosita.

| HiperSoul a răspuns:

Trebuie sa dormi cel putin vreo 7 ore. Am auzit ca somnoletele apar si din cauza ca maninci inainte de culcare.

| Teodora_Teo_2001 a răspuns:

Cun siguranță ăsta motivul. Cele mai importante ore de somn sunt cele pana în ora 12. Sper ca ti-am fost de ajutor