| Joker3134 a întrebat:

După cât timp apar mâncărimi daca ai sifilis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce mâncăruri dorești? felul unu, doi sau desert?
Că timpul (durata de preparare) diferă...

| alina2k18 a răspuns:

Depinde ce MANCARURI stii sa gatestiwinking

| 1231242 a răspuns:

Prezervativ, nepoate, sună cunoscut?! probabil că nu...

| Jay1 a răspuns:

La 3-90 de zile vor apărea leziuni ale pielii cu o suprafață curată, fără mâncărimi, dar care pot fi sensibile sau dureroase.
Infecțiile cu transmitere sexuală pot fi transmire cu rapiditate mai departe chiar prin
contactul cu pielea. O protecție 100% nu există. Partea înșelătare
este că aceste infecții pot fi fără simptome și de aceea pot rămâne
nedetectate. De aceea este foarte important recunoașterea și tratarea
timpurie a infecțiilor. Infl ecțiile netratate pot duce la boli grave.
Printre cele mai des întâlnite infecții transmisibile se numără
HIV, hepatita, sifi lis, gonorea (Tripper), clamidia și HPV
(papilomavirusul uman), trebuie să mergeți la
consultație de cel puțin două ori pe an - în cazul afecțiunilor chiar mai des.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Gonoreea este din ce în ce mai dificil de tratat, odată contractat, gonococul (Neisseria gonorrhoeae) dispare foarte greu din organism şi devine din ce în ce mai greu de tratat, fiindcă nu mai răspunde la tratamentele de ultimă linie, numite cefalosporine, nici la peniciline, sulfonamide, tetracicline, chinolone sau la macrolide, dacă nu se iau urgent măsuri, gonoreea ar putea deveni, în curând, complet netratabilă.
Infecţiile cu transmitere sexuală sunt tot mai periculoase, fiindcă devin rezistente la tratamentele existente şi se multiplică necontrolat.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Poate ai mai auzit de cazuri similare de infecție cu super-gonoree, dar până acum erau rezistente la unul dintre antibiotice și cedau la celălalt.Una dintre probleme e că noua bacterie gonococică a reușit să dezvolte rezistență la toate clasele de antibiotice!
În cazul gonoreei, rezistența la antibiotice pare să se dezvolte nu din cauza unor tratamente inadecvate, ci de la alte bacterii care au dezvoltat deja imunitate la medicamentele respective. „Gonoreea are tendința să incorporeze particule de ADN"

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Deoarece gonoreea poate fi asociată cu alte boli cu transmitere sexuală (cum ar fi clamidia, sifilisul sau infecția cu HIV), se recomandă efectuarea unui test pentru bolile respective.

Gonoreea este tratată cu antibiotice. Deoarece există tulpini rezistente de gonococ, trebuie să respectați strict terapia prescrisă. Medicamentele pentru durere pot reduce simptomele gonoreei, dar NU le vor vindeca. Eșecul de a trata gonoreea poate provoca complicații grave care pot duce la sterilitate sau infecții generalizate.- sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Aceasta afectează persoane indiferent de rasă sau clasa socială, trebuie ținut cont că în acest timp se poate transmite boala!

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

BOALA inseamnă a suferi, va afecta starea!
Cu toate ca s-au luat masuri pentru combaterea acestor boli si au aparut medicamente noi si eficiente de tratament, numarul acestor boli creste alarmant si apar cazuri noi la o parte insemnata a populatiei, ceea ce constituie pentru viitor un semn de alarmă.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Având în vedere starea de sănătate actuală, starea de boală implică un complex de reacții ale organismului!

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru Joker3134):

Din cauza faptului că rezistenţa la antibiotice continuă să crească, uneori oamenii infectaţi cu Chlamydia nu se vindecă complet prin tratamentele standard, lucru periculos pentru sănătatea publică!

| aXy99 a răspuns (pentru Joker3134):

Du-te la medic si vezi ce ai, nu te panica degeaba.