| 2420 a întrebat:

După o extracție dentară, cât timp este normal să te mai doară locul din care ți-a fost scoasă măseaua?

Ieri dentistul mi-a scos o măsea care avea infecție mare de tot, mi-a dezinfectat locul respectiv și mi-a pus pansament ca să oprească sângerarea definitiv și totul a decurs perfect.

După câte zile trece durerea din locul măselei scoase?

Dentistul mi-a spus clar că voi mai simți durere în locul respectiv încă vreo câteva zile.

Credeți că după câteva zile și niște calmante îmi poate trece durerea din locul în care mi-a fost scoasă măseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu putem sti noi dupa cate zile, depinde de la persoana la persoana cat de repede se reface acel loc.
Ia un antiinflamator si rabda.
Daca durerea nu trece dupa mai multe zile, incearca sa iei legatura cu medicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca va trece in cateva zile, mai ales daca a avut infectie. Trebuie sa ai rabdare, sa nu mananci nimic tare in partea aceea, cu maseaua scoasa, sa nu bei fierbinte si nici sa nu te speli pe dinti acolo.

| 2420 explică (pentru Violleta2022):

Crezi că există posibilitatea ca viața mea să fie în pericol și să mor peste câteva luni de zile?

Nu exagerez, dar dentistul mi-a scos măseaua de tot și mi-a rămas gaură acolo, crezi că există Doamne Ferește posibilitatea ca în câteva luni să îmi pierd viața din cauza acestei extracții?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2420):

Nici o sansa sa mori de la o masea scoasa!
Evident ca ti-a scos maseaua de tot, ca asa se fac toate extractiile de masele!
Ai sanse mai mari sa mori calcat de o masina, dar nu de la 1 masea scoasa.

| relian a răspuns:

Asa cum am spus dentistu,o sa te mai doara cateva zile,dar suportabil.
Ce era de preferat,sau inca este,daca spui ai avut infectie, cand totu o sa fie curat, sa bagi acolo os, sa faci grefa de os, mai tarziu o sa te ajute in caz ca vei dori sa bagi un implant.
Bine ca treaba asta ar fi trebuie sa o faca altcineva nu dentistu, dar daca ai bani asa ar fi bine.

| Frank51 a răspuns:

Asta depinde de zeci de factori, în mod normal o durere ușoară este de așteptat, dar dacă cumva apare o durere moderată spre ridicată trebuie să mergi înapoi la dentist. Eu când fac extracție, imediat după extracție iau un nurofen, și nu mai simt nimic după ce dispare efectul anestezicului.

| 2420 explică (pentru Frank51):

Ți s-a întâmplat vreodată să îți scoți o măsea de tot știind dinnainte faptul că nu o să îți mai crească nici-una în loc?

Mie dentistul mi-a scos o măsea de tot și mi-a pus un pansament acolo care l-am ținut în gură aproape o oră să oprească sângerarea.

Dacă eu nu îmi fac implant cu un dinte de fier sau altceva și stau cu gaura aceea în gură mereu, ar exista Doamne Ferește posibilitatea ca în câteva luni să mor?

Menționez și faptul că dentistul mi-a spus faptul că o să mă mai doară câteva zile dar eu momentan mă tem pentru viața mea.

Te rog să mă scuzi că ți-am tastat toate aceste lucruri, dar ce sfat ai avea pentru mine?

Miercuri 24 februarie mi-a fost scoasă măseaua și aș dori să știu ce se poate întâmpla dacă rămân cu gaura aceea în gură mereu, că momentan nu prea mai am bani pentru un implant de măsea de la cap la coadă să zic așa.

Mulțumesc mult pentru răspunsul tău și numai bine îți doresc.

| Frank51 a răspuns (pentru 2420):

În cazul meu a fost necesar să fac 2 extracții și voi mai avea încă 2 în scop ortodontic. După ce voi avea aparatul dentar montat dinții se vor apropia unii de alții umplând acel gol.

În cazul tău, ai nevoie de un implant ca să umpli acel gol, și ai destul timp să faci asta pentru că osul este ok cam un an, după un an deja se retrage destul de mult și ai nevoie și de adiție osoasă.

Lucrările la nivelul dinților nu pot cauza moarte nu ai de ce să te temi.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Ieri dentistul mi-a scos o măsea care avea infecție mare de tot"
ESTI NEBUN?!?
daca ai infectie NU se face nimic la dinte, altfel poti sa faci septicemie SI SA MORI
intai iti da antibiotice pana nu mai ai infectie deloc, abia apoi se face orice tip de interventie la dinte, inclusiv extragere