| VaD a întrebat:

Dupa un accident frontal (o masina cu o motocicleta, motocicleta a intrat pe contrasens), persoana care conducea motocicleta s a lovit grav.La locul accidentului el repeta acelasi lucruri.De exemplu: "unde e ceasul meu?, mi ati vazut ceasul?, nevasta mea unde e?, cat e ceasul?, cu ce sunt, cu masina sau motocicleta?". Accidentul tocmai s a intamplat, nu putem sa aflam starea ranitului... Dar, credeti ca e grav? Va rog sa raspundeti numai daca stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut imposibil de spus, fiindca dai atat de putine date. Poate fi doar o trauma minora si sa fie confuz si incoerent din cauza socului, dar poate sa faca in cateva zeci de minute un hematim extradural, care este o complicatie severa si adeea mortala.

7 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Este imposibil sa ma pronunt sau sa se pronunte cineva deoarece nu ai dat suficiente detalii. speram sa fii scapat doar cu o sperietura

| mgtow a răspuns:

Depinde ce leziuni are ranitul doar la fata locului apar alte persoane si una din 10 suna la 112 sa spuna evenimentul neplacut apoi afla si rudele ce s-a intamplat.

| darrio2007 a răspuns:

Erai in masina?

| a1doru a răspuns:

Se numeste ''soc post traumatic''.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Nu poate fi grav. Aberatii din cauza socului. Daca are rani asta e alta treaba, dar ma gandesc ca e dus la spital.

| express11 a răspuns:

Normal.creierul

| LoveWithoutInhibitions a răspuns:

Buna! Eu cred ca e grav! Persoana care conducea motocicleta e practic foarte traumatizata si de aceea tot repeta acele lucruri.Probabil ceasul lui ii era un lucru de care nu se putea lipsi, sau l-a primit de la o persoana foarte impoartanta, sau inseamna foarte mult pentru el si e afectat ca il pierduse, de nevasta lui la fel, tine enorm la ea si vrea sa stie unde e...Practic el e aproape inconstient, sa zic asa.Dar isi va reveni, cu greu dar isi va reveni!
Funda?