| gygel_9094 a întrebat:

Salut.
Astazi am avut un accident, eu nu am pățit nimic, nu au fost victime.
Accidentul s-a produs în felul urmator, eu veneam cu mașina de serviciu,, un Mercedes Benz dintr-un sat spre alt sat, într-o curbă mică, am intrat cu 60-70 nu mai mult de atât, când am luat curba din contrasens venea o mașină, iar pe bandă mea de sens erau parcate 3 mașini una după alta, prima mașină, adică pe ceea care am lovit-o era parcată jumate pe margine, jumate pe asfalt, a doua cam la fel, iar a treia era parcată sa zic regulamentar, pentru că eu doar 2 mașini am văzut că erau jumate pe bandă mea de mers, și de aici a pornit accidentul. Eu am frânat pentru că nu puteam să-mi mențin banda de mers, nici pe contrasens nu mă puteam baga că dădeam frontal cu cel ce venea din opus, mașina s-a dus sanie cu frânele ei cu tot, iar in bord aveam aprins încontinuu ABS, ESP, care șoferi știți și voi cum aveam pedala de frână, și cu 2 cauciucuri pe fata care erau formula 1 pe interiorul lor. In fine, am lovit mașina cu partea stângă a dubei mele partea dreapta a mașinii în care am dat, eu am rămas suspendat în șanțul de pe marginea drumului cu roata din dreapta spartă, chestia care era că șanțul era la jumate de metru de asfalt, mașina care am lovit-o a lovit mașina din fața ei, dar nu mult a fisurato puțin, iar cea de-a doua mașina a lovit pe a treia, cat a avut doar o zgârietură, oamenii de acolo au sărit pe mine, eu sunt de vina, eu sunt vina, dar și voi sunteți de vina. ADICA AM DAT IN MASINA TA CU PARTEA MEA STANGA IN DREAPTA MASINiI TALE, EU FIIND CU ROATA STANGA LA 2 PALME DE ASFALT, SI CU DREAPTA IN SANT, SI TU ZICI CA AI AVUT MASINA PARCATĂ REGULAMENTAR? AVÂND SI LINIE CONTINUĂ.
Am dreptate sau nu?

Răspuns Câştigător
| manoah2000 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, nu este vina in totalitate a ta, pentru ca acele masini nu erau parcate regulamentar si dupa cum ai povestit ca erau pe jumatate pe carosabil, nu ai nici o vina.
Daca o sa dai declaratii sau ceva eu considera ca tie ti se cuvine o foarte mica parte din vina, vina este a celor care au parcat gresit (in curba-line continua).
Stai linistit pentru ca in astfel de cazuri este greu sa iei o decizie in doar 2 sec.Ori lovesti masina ori intri pe contrasens(ce mai probabil mori) sau cel mai grav sa incerci sa eviti oamenii de pe trotuar.
O decizie pe care trebuie sa o iei instant si te poate costa chiar viata.
Inca o data, daca a venit politia si le-ai povestit ce ai spus aici nu cred ca o sa ai nici o problema mai ales daca ai si un martor.

| gygel_9094 explică (pentru manoah2000):

A venit și poliția, dar cei cu mașinile fiind din localitatea respectivă, se cunoșteau cu polițai ( ei fiind de la secția din localitate)
Am dat declarație exact cum s-a întâmplat
Și ce mai poliție sa fie, să-ți pună întrebarea "de ce scriu atât de multe detalii in declarație"
Și eu i-am zis, "e declarație domnule, trebuie sa scriu cat mai mult"

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Peridava a răspuns:

Cu 70 km/ora in localitate?! Si in curba...

| BlueDark a răspuns (pentru Peridava):

Nu stiu cat de chiomb trebuie' sa fi frate ca sa nu poti lua o curba pana in 80 la ora...Doar daca e o serpentina de aia gen Transfagarasan, dar nu cred...
Eu le iau si cu 100 si niciodata nu am patit nimic! happy

| JackR a răspuns (pentru BlueDark):

Inca! Dar nu te baza ca asta o sa tina intotdeauna!

| BlueDark a răspuns (pentru JackR):

Conduc de 20 si ceva de ani...

Răspuns utilizator avertizat
| BlueDark a răspuns (pentru Ionut1492):

Aia sunt boi mari...

| gygel_9094 explică (pentru Ionut1492):

Da, că să-i evit trebuia să intru pe contrasens, iar din contrasens îmi venea mașina...

| Peridava a răspuns (pentru BlueDark):

Iata ai patit acum!
Dar cei 80 erau in localitate, nu pe Transfagarasan. Si cand ai iesit din curba, nu ai mai vazut masinile parcate. De case, de vegetatie, de viteza, de... multe.

| BlueDark a răspuns (pentru Peridava):

Mai laughing
Nu eu am pus intrebarea.Ce baliverne scoti? Verifica numele userilor inainte sa comentezi! laughing