| anonim_4396 a întrebat:

După un tratament pe canal, mi s-a umflat fața și pe gingie, langa măsea mi-a apărut un abces, am sunat la stomatolog și nu mi-a recomandat antibiotice, e normal sau sa merg la alt medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Esti sigura ca abcesul a aparut la aceeasi masea? Din moment ce ti-a omorat nervul automat ti-a curatat toata zona de infectie, a omorat si nervul. E absolut normal sa mai ai mici inflamatii in zona aia pentru ca ti-a lucrat pe nerv, doare locul. O sa isi revina zona in cateva zile, depinde acum cand ti-a lucrat. Tine sub observatie zona aia si vezi daca nu ai imbunatatiri dupa cateva zile mergi la alt medic, poate ai nevoie de o radiografie sa se vada ce s-a intamplat pe canal daca lucrurile se agraveaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acel abces poate sa fie si doar inflamatie. Probabil ti-a pus antibiotic acolo

| Hahahaihui a răspuns:

Pune respectivele antibiotice în pansamentul respectiv înmuiat în ceai de mușețel temporar, în cazul în care nu dorești a lua tratament dintr-un motiv anume.

| anonim_4396 explică (pentru Hahahaihui):

Mi-a recomandat Nurofen+ Paracetamol...