| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca atunci cand esti pe ciclu nu e voie sa faci baie (sa stai in apa) doar dus? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, nu poti sta in cada cu fundul in apa fierbinte, fiindca agraveaza hemoragia. Insa trebuie sa te speli pe organele gnitale ori de cate ori iti schjimbi tamponul si dupa fiecare scaun, in medie de 4-5 ori pe zi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se face baie fierbinte ( deoarece poţi face hemoragie ) sau rece ( deoarece se poate opri menstra )!

Se poate face şi baie cu apă potrivită...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este voie sa faci orice veri tu: baie sau dus.
Totusi daca faci o baie lunga si fierbinte, sa te astepti ca sangerarea sa fie mai abundenta dupa (din cauza caldurii, la fel ca atunci cand ti pentru mai mult time o sticla fierbinte pe burta). De aceea se spune ca e de preferat sa faci un dus in perioada menstruatiei. Dar asta depinde de tine. Daca nu te deranjeaza (iar o baie te va relaxa si va face minuni in privinta durerii) poti face linistita.
Iti doresc sa ai o zi frumoasa happy

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Poti face baie, dar mai indicat este dusul.
Stand in apa fierbinte poate duce la vasodilatatie sau in cel mai rau caz la hemoragie menstruala.
Daca vrei sa faci baie, faci in apa potrivita nu temperatura foarte ridicata.

Sanatate!

| dip3dip a răspuns:

Nu-i nici o problema in a face baie cand esti pe stop...mai rau e sa stai asa! Igiena e foarte importanta, mai ales in cazul acesta. Dar daca ai un flux mai abundent pentru e evita neplacerile, poti astepta pana seara, cand de obicei la majoritatea fetelor se mai reduce (poate nu-i si cazul tau). Eu cred ca nu se poate intampla nimic, stai fara grija, numai ca se recomanda ca temperatura apei sa nu fie prea fierbinte ori prea rece.