| هوراس a întrebat:

E adevărat că dacă fumezi, ți se îngălbenesc dinții? dacă da, poți scăpa de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,fumatul ingalbeneste dintii.
Spala-te pe dinti mai des cu bicarbonat.
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

12 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Da. Nu. Pot eventual să nu se îngălbenească la fel de mult dacă te speli pe dinţi mai des etc.

| ????? explică (pentru Alyra):

Dacă fumez maxim 3 țigări pe zi și mă spăl de 3 ori pe zi pe dinți, pot să previn asta? menționez că încă am dinții albi ca laptele

| Alyra a răspuns (pentru ?????):

Nu am fumat ca să ştiu. Dar aşa ar fi logic să fie mai puţin galbeni dacă te speli pe dinţi de 3 ori pe zi, decât dacă nu.

| BiuL a răspuns:

Raspunsul este da la ambele intrebari.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Este foarte adevarat! Dar poti sa ii faci la loc printr-un simplu tratament de albire.
Pentru mai multe informatii vorbeste cu un medic dentist, tratamentul nu este dureros.
Poti incerca si o apa de gura+pasta de dinti pentru albire.

| DJohnny a răspuns:

Da si sa stii ca si de la cafea se ingalbenescwinking

| suffarstar a răspuns:

Da,se ingalbenesc. Cum poti scapa? Simplu, nu mai fumezi, nu-ti mai distrugi sanatatea, nu mai arunci cu banii si te vei simtii si mai bine si vei avea si dintii curati.

| VladGH a răspuns:

DA, se fac galbeni si chiar de ii speli se vede dupa dinti ca fumezi si ginginii dau semnele.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Da, e adevarat. Si pe langa faptul ca se ingalbenesc se si cariaza.
Sa te speli pe dinti dupa ce fumezi!

| marianvranceanul1 a răspuns:

Se ingalbenesc dar ajung sa se innegreasca.Se poate chiar sa afecteze gingiile si sa iti cada dintii.

| Ale07 a răspuns:

Da,e adevarat. Incearca sa te speli cu bicarbonat happy

| Siegfried a răspuns:

Depinde ce fumezi.