| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că sindromul ovarelor micropolichistice poate dispărea după o sarcină?
Am mai auzit cazuri...voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu hrana sanatoasa si echilibrata, ovarele polichistice se pot vindeca complet.
Acest lucru este deja stiu si acolo unde exista consecventa sa se manace sanatos, se intampla si sarcini si vindecari miraculoase ale ovarelor.
Da, cunsoc un caz destul de serios cu ovare polichistice unde medicul i-a spus ca nu va putea avea nicioadta copii si azi, ea are 2 fetite frumaose si sanataose, de 5 si 2 ani.
Anii copilariei cat a mancat numai carnita prajita, chiftelute, tocaturi, cartfoi prajiti si tone de dulciuri, i-au provocat aceste chisturi pe ovare.
Maritandu-se si dorindu-si foarte mult copilasi a aflat ca va putea face, daca isi va schimba in totalitatea stilul si hrana zilnica. I-a luat cativa ani sa se puna pe picioare, mancand numai sanatos, gatit in casa, fara prajeli, fara snaksuri de cumparat, fara dulciuri si fast food, dar azi este mamica si-i foarte fericita ca-i sanatoasa.

| Freya1 a răspuns:

Asta daca rămâi însărcinată.Eu am ovare polichistice si daca nu incep un tratament nu pot sa fac copii, indiferent cânt incerc pe cale naturală pur si simplu nu merge.
Dacă dispar după ce naști habar nu am, ideea e sa poti sa rămâi.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am auzit că ar afecta fertilitatea, însă mama a avut înainte de sarcină...și după a fost bine. O verișoară a avut și s-a vindecat după al doilea copil cred...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama a avut sarcina extrauterina si ia scos un ovare si tot m-a facut pe mine, da eu si cumnata mea nu putem face copii de la niste chisturi.Cumnata a reușit după câțiva ani de tratament, eu trebuie sa il încep.
Depinde de organism probabil, noi astea mai "noi" poate suntem mai sensibili.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Să știi. Vorbeam cu o prietenă care a pierdut o sarcină și spunea că fetele acum parcă nu sunt ca cele din trecut, ci parcă mai fragile...atâtea pierderi în ultima vreme...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cand am fost la medic mi-a spus clar, ca nu imi da nimic si sa ma duc la el cand vreau sa fac un copil ca acum nu are de ce sa ma infunde de pastile (probabil a zis asta pentru ca deja am 26 de ani, trec pe 27 si s-a gandit ca merg curand) da m-a anuntat si averizat ca pot sa pierd cateva sarcini (si cumnata a patit). Mama a avut sarcina aia, ia scos ovarul si i-a spus ca de azi nu ma poate avea copii.Si dupa un an fara intentie m-a facut pe mine laughing. Bunica a avut 6 copii, soacra are 6 dintre care unu facut la 40 de ani si noi nu putem tine una la 20.Ca sa nu mai zic de bătrâna aia data la stiri ce a făcut fertilizare.
Eu cu a meu ambi avem ceva problemute si de mai bine de un an nu se prinde nimic, da sa mai si pierd.

| Frank51 a răspuns:

Am o prietenă care are un copil de 4 ani, din câte am înțeles încă are această problemă.