| Anushka23 a întrebat:

Pot rămâne însărcinată daca am sindromul ovarelor micropolichistice si uterul retrovers?
Mi s-a spus că pot întâmpina probleme mari în a rămâne însărcinată cu cat înaintez in vârsta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La uter retrovers doar o să-ți pună sarcina mai multă presiune pe coloana vertebrală, în rest la sarcină nu-ți produce în principiu alte complicații

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Chisturi avem toate doar că la unele se prind sau nu pe ovare. informație luată de la doctor nu de la bunica cu 10 clase.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, dar cu tratament adecvat si o mica interventie chirurgicala care iti rasuceste uterul, la pozitia normala.
Ovarele polichistice apar din cauza mancarii prosate, pe careai consumat-o de-a lungul anilor, afectandu-ti nu doar ovarele ci tot sistemul hromonal cat si organele interne (ficat gras, samd).
Cand spun mancare proasta, ma refer la mancarea saraca in vitamine si minerale, care de obieci le iei din legume si fructe, care ar trebui sa fie 80% din hrana ta zilnica si evitarea totala a cartifilor prajiti, carnatilor, chiftelelor si carnii prajite sau duciurilor.
Tot ce este prajit in ulei si prelucrat (salamuri, carnati, afumatori) trebuiesc eliminate total din viata ta, ca sa poti sa iti elimini chisturile ovariene.
Mancand nesanatos in ani, apar dereglari hormonale majore care iti afecteaza: greutatea (devenind supraponderala), sanii, ovarele (facand posibila aparitai de chisturi), parul (se rupe usor, cade), unghiile (sunt moi si le poate lipsii luna), facand posibila aparitia vergeturilor (crapaturi ale pielii) samd.