| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca vitaminele ingrasa? Cu mineralele e la fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vitaminele si mineralele cresc pofta de mancare. De aceea te ingrasi. In orice caz, vitaminele si mineralele nu se iau dupa ureche, trebuie sa fie recomandate de medic.

| Ronin a răspuns:

Da, unele (ex. B-urile) ingrasa.

| larapopa a răspuns:

Vitaminele si mineralele, nu ingrasa. Dar pot sa stimuleze pofta de mancare, incepi sa mananci mai mult si de aicea impresia ca vitaminele ingrasa. Vitaminele si sarurile minerale facand parte din grupa de medicamente se iau numai la indicatia medicului si atuncea sunt mai putine seanse sa te ingrasi, pentru ca medicul stie daca iti trebuie sau nu vitamine si minerale, si ce fel de vitamine ai nevoie.Vitaminele si Mineralele, luate ca suplimente alimentare, la indicatia medicului, pot sa fie binefice si nu ingrasa(pentru ca medicul stie daca organizmul tau are nevoie de ele sau nu)dar luate dupa "ca asa credem noi, ca avem nevoie de vitamine sau minerale", fara sa consultam un medic, atuncea ingrasa si administrate ca supradoza, deci fara sa avem nevoie de ele, pot da reactii adverse, ca orice medicament.

| Selena a răspuns:

Vitaminele si mineralele nu ingrasa.

| elinea a răspuns:

Nu ingrasa nici una nici alta, e de ajuns sa le iei dimineata dupa micul dejun.si eu aveam frica asta, am luat vitamine si nu m am ingrasat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai corpul vitaminizat deja si mai ai si vitamine cred o sa te ingrasi.