| amelicika a întrebat:

E bine ca la 12 ani sa ai 1.59m 43 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| R0co3 a răspuns:

Daca esti fata, fetele se inalta mai repede decat baietii. Vei ajunge cam pe la 1, 68 Maxim. Nu ai mostenit de la nimeni asta a fost ritmul tau de crestere

16 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Este normal, dar incerca sa mai pui 2-3 kg in plus.
Succes!

| MVRIVN a răspuns (pentru KellyGreen):

E na laughing Vrei sa oingrasi? rolling on the floor

| amelicika explică (pentru KellyGreen):

Poftimmm? eu acum o luna in urma am implinit 12 ani eu singura nu stiu de ce ma socot prea prea eu din contra vreau sa dau 2-3 kg in jos big grin

| amelicika explică (pentru KellyGreen):

Va rog mult puteti vota aici ma numes alina lucru manual origame http://www.odnoklassniki.ru/group/56788511686707/albums

| KellyGreen a răspuns (pentru MVRIVN):

Ce e asa de amuzant?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dpdv al înălţimii, eşti chiar mai înaltă decât "media" ( hiperstaturală gr 1 ) - vezi imaginea 3 de la linkul :
http://forum.7p.ro/Grafice-de-crestere.aspx?g=posts&t=5096

Dpdv al greutăţii, eşti la "mijloc" ( greutate mijlocie gr 2 ) - vezi imaginea 4 de la acelaşi link.

Totuşi, dacă corelăm vârsta cu înălţimea şi greutatea, atunci eşti SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Iar tu ai cu 11 kg mai puţin.

Toate cele bune.

| amelicika explică (pentru bursuc001):

Nu uita ca am implinit nu demult 12 ani si sunt inalta dar aici se ia in consideratie si dupa kg eu doar sint inalta de aia si as vrea mult sa viu cu vreo 2-3 cm mai joasa vreau sa mentionez ca practic sporturi

| MVRIVN a răspuns (pentru amelicika):

Pai depinde de ce sport faci... De exemplu eu practic Karate si acolo ma dezvolt mai bine. In plus de ce ai vrea sa fi mai mica? Mie mi-ar place sa fiu asa de inalt big grin Nu iti mai face atatea griji ca nu patesti nimic Si eu am un var de 13 ani si ar aproape 160cm e cam ce-l mai intalt din clasa In fine iti zic inca odata ca nu ai de ce sa iti faci grijiwinking Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

| IonutGaby a răspuns:

Ester normal la varsta ta.dar te-ai mai putea ingrasa uite un calculator care iti va spune ce greutate este normala la varsta ta http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala.html

| gamerulyonutz a răspuns:

Este normal, eu la 15 ani jum. am 1.90 si 95 kg, sper ca te-am ajutat

| R0co3 a răspuns:

Este foarte bine

| amelicika explică (pentru R0co3):

Probabil dar eu sunt cea mai inalta dintre toti familie rude bunei nimeni nu a fost inalt de unde am mostenit aceasta inaltime?

| amelicika explică (pentru R0co3):

Probabil

| R0co3 a răspuns (pentru amelicika):

Daca esti fata, fetele se inalta mai repede decat baietii. Vei ajunge cam pe la 1, 68 Maxim. Nu ai mostenit de la nimeni asta a fost ritmul tau de crestere

| MVRIVN a răspuns:

E perfectwinking Eu am 11 ani si am 1.40 ( si ceva nu stiu exact ) si am 37 de Kgwinking big grin