| Yamx a întrebat:

E bine sau nu sa-ti pocnesti degetele de la maini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Nu mai fiti idioti si traiti in paradigme(cauta in dex ce e paradigma).
Ca sa intelegeti, legatura dintre 2 oase este imprejmuita de un lichid
care protejeaza oasele(acoperite de cartilaj) sa se frece intre ele.
In lichidul respectiv se afla dizolvat nitrogen(care e gaz.cum e sticla de coca cola cand o agiti,doar ca e alt gaz acolo)
Cand pocnesti degetele(incheieturile in general chiar si cand "pocnesti gatul")
eliberezi presiunea de la incheietura, care face gazul(nitrogenul)sa fie eliberat
sub forma de bula(de aia se aude pocnitura aia, sa nu crezi ca ti se rupe vreun os).
Eliberarea de tensiune permite marirea temporara a mobilitatii respectivei
incheieturi(de aia ai si senzatia aia de bine si de relaxare)
Am spus temporara deoarece gazul dupa un timp relativ scurt se redizolva in
fluidul incheieturii si poti sa "pocnesti"iar degetele.
Asa ca nu are nici un efect negativ si nu tremuri din balamale la batranete.

| meriuss a răspuns:

Voteaza raspunsul sa vada si altii.

| Elliana534 a răspuns:

Mda... ca pe la 40 de ani o sa iti tremure de parca ai avea Parkinson, mie deja imi tremura

| AndreitsSza a răspuns:

Unii oameni spun ca daca iti pocnesti degetele de la maine la varsta de 45/46 de ani o sa iti tremure foarte tare mainile... Altii spun ca daca iti pocnestii degetele de la maini spun ca o sa ai multa putere in viata laughing) Eu mereu le pocnesc si nu mi se intampla nimic... Funda! Pls :*

| Ella3133 a răspuns:

Nu e bine dupa cativa ani o sa inceapa sa iti tremure mainile, mie deja mi se intampla sad

| KatnissEverdeen a răspuns:

Nu e bine... când o să fi bătrână mâinile iti vor face ca un telefon pe profilul - vibratii ( glumeam...nici chiar așa dar )

| ゼロの a răspuns:

Depinde unii zic ca nu e bine pentru ca iti vor tremura mai tarziu altii zic ca e bine pentru ca vei fii mai precis in lucruri care necesita o calitate ridicata a tinteihappy
Nu stiu ca sa zic, dar eu nu imi pocnesc degetele si imi tremura mainile si nici nu mi le-am pocnit vreodata.

| izuca333 a răspuns:

Ze zice ca nu e bine pentru ca atunci cand vei imbatrani o sa-ti tremure mainile.

Răspuns utilizator avertizat
| XxMaRyXxSwAnYa a răspuns:

Nu nu e bine ca cand ai sa ajungi la batranete o sa-ti tremure degetele!

| PisicutzaBombonika a răspuns:

Oo naspa sad eu fac asta de la 7 ani si nu cred ca-i de bine... :O dar nu ma pot oprii laughing

| johnny27 a răspuns:

Am 27 de ani; fac asta de cand ma stiu. Nu am nici pe naiba. Ba chiar as fi bun de lunetist la ce mana stabila am. Pot face si fotografii foarte bine cand e vorba sa tin aparatul foarte nemiscat.
La modul cel mai serios, imi trosnesc si incheieturile, gleznele si coloana, cateodata, cand cer ajutorul unui prieten sa ma intinda. Sau duc mainile la spate sa ma intind si imi pocnesc chiar si umerii. Am, probabil, si o incapacitate de a asimila calciul (asociata deseori cu lipsa de magneziu).
Si m-am saturat, pretutindeni, sa mi se zica " vezi ca la batranete o sa-ti tremure, de numa'... "., de cel putin 50 de ori mi s-a zis.
Depinde mult de ce metabolism ai, ce mananci, daca ESTI FUMATOR!
Mentionez ca eu sunt nefumator.

| Alessiia_Alle_1998 a răspuns:

Nu e bine pentru ca mai tarziu o sa iti tremuri mainile!