| traficanta a întrebat:

E buna de ceva apa minerala? Are ceva daca beau apa minerala in loc de plata? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Pe termen scurt nu este nici o problema.
Pe o perioada mai lunga (de la cateva luni in sus) mineralele pe care apa le contine afecteaza rinichii. De aici nisipul sau pietrele. Se aplica si la apele minerale naturale de la izvoare. Apa plata este saracita de o parte din aceste minerale si de aceea este mai recomandata consumului zilnic.
Uite, incearca tu o "apa minerala necarbogazoasa" si sa vezi diferenta de gust fata de apa plata!
Stiu ca mai exista si o varianta "de mijloc", apa de masa, care poate sa fie si acidulata... Banuiesc ca este doar. sifon (apa plata + co2).

18 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Apa minerala naturala, proaspata (cea imbogatita in mod natural cu bioxid de carbon) este cea mai buna si mai sanatoasa, avand in compozitie substante minerale si microelemente esentiale pentru organism. In cazul digestiei lente si indigestiei creste aciditatea sucului gastric si a bilei, stimuleaza diureza, are rol benefic in colite si afectiunile biliare si nu in ultimul rand, diminueaza pofta de mancare.Eu sunt pentru apa minerala.Imi place mai mult si gustul.Si apoi se alege apa care contine microelementele care ti-s cele mai bune:Ca, Mg, Fe...etc. Eu intotdeauna citesc compozitia apei, fie ea minerala fie plata, pentru a cumpara apa cu Na(care intre in compozitia sarii de bucatarie) cat mai putin, avand tendinte genetice spre hipertensiune.

| fabiola a răspuns:

Nu are nimic. Poti folosi si apa partial carbonatata!

Răspuns utilizator avertizat
| Cleona a răspuns:

Mie imi plac ambele! nu sunt diferite decat prin faptul ca apa minerala are acid iar apa plata nu. Oricum mie imi place apa minerala,, Poiana Negri``, e preferata mea (nu are nici prea mult acid).

| Elena1234456 a răspuns:

Mie una imi place mai mult cea plata, cea minerala ma cam baloneaza.Nu are nimic, diferenta dintre ele este candtitatea de hidrogen.

| คиค a răspuns:

Buna!

Este recomandat sa bei zilnic apa plata si mai rar apa minerala. Eu nu pot sa beau apa plata deoarece nu imi place, asa ca beau minerala.
Problema la apa minerala este aceea ca daca este consumata in cantitati mari, ca majoritatea bauturilor carbogazoase, sa produca nisip[pietre mai tarziu] la rinichi [asa am vazut eu la o emisiune de sanatate].

Fundytza./?

| T a răspuns:

Se crede ca apa carbogazoasa produce aciditate gastrica si anumite perturbari digestive si nervoase. Insa, in functie de modul de obtinere, apele carbogazoase, prin proprietatile lor, pot fi benefice sau dimpotriva, pot face rau organismului. Apa carbogazoasa obtinuta din apa de izvor imbogatita cu bioxid de carbon alimentar este adevarat ca revigoreaza sistemul nervos si digestia, dar, pe de alta parte, produce perturbari in organism. Apa minerala naturala, proaspata (cea imbogatita in mod natural cu bioxid de carbon) este cea mai buna si mai sanatoasa, avand in compozitie substante minerale si microelemente esentiale pentru organism.

| DonAnonymius a răspuns:

Apa minerala contine foarte multe chimicale,"aciduleaza" apa. Daca bei prea multa e posibil sa ai piatra la rinichi.Creed-ma, bea da nu bea des, ca nu e asa buna.
Pa, pa

| Boniboon a răspuns:

Diferenta e ca apa minerala e acidulata.Bea-o pe accea care iti place mai mult laughing) Eu una nu beau minerala.

| Iuliaana a răspuns:

Apa minerala e buna, dar din cauza acidului poti face nisip la rinichi. Apa plata e mai sanatoasa, mie una nu imi prea place, mai ales acum vara.

| crissx a răspuns:

Apa minerala naturala e nemaipomenita pentru organism! Cea de pe piata nu face altceva decat sa-ti "manance" calciul din oase! Sfatul meu: Bea apa plata!

| alexa_4370 a răspuns:

Apa minerala se zice ca nu este buna organismului, mai ales acidul din ea. Apa plata este mai sanatoasa. funda :*

| Lol_1641 a răspuns:

Miciodata nu mi-a placut apa minerala!

| Smarandica a răspuns:

E buna pentru ragait laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa minerala e de 2 feluri: carbogazoasa si plata.
Adica ambele sunt mineralizate intr-o proportie mai mare sau mai mica.Bea de oricare si daca o gasesti imbuteliata in sticla( de STICLA ) atunci e cel mai bine.
Niciuna nu ingrasa pentru ca nu contine calorii.

| Ť尺ɪχɪɪ a răspuns:

Apa minerala nu este buna datorita acidului si ingrasa, apa plata poti sa bei cat vreilaughing, sper ca te am ajutatkiss. funda?:X

| AnutaAna a răspuns:

Si apa plata este tot o apa minerala, cred ca te-ai referit de fapt la apa cu acid adica apa carbogazoasa. Este recomandat pentru consumul zilnic o apa fara acid si care sa aiba un continut scazut in saruri minerale. Cantitatea de saruri minerale este data de reziduu fix care trebuie sa fie mai mic de 500 mg/litru. Apele puternic mineralizate pot provoca probleme renale sau biliare, de aceea aceste ape trebuie consumate cu moderatie. Eu cumpar de cativa ani apa Calipso in care am incredere pentru ca este apa pura de izvor extrasa din Codrii Vlasiei de la o adancime de peste 250 de metri. Ma gandesc ca aceste izvoare fiind acolo in straturile de roca sunt purificate in mod natural si este imposibil sa patrunda pana acolo ceva de la suprafata

| Iusty26 a răspuns:

Poi apa plata este mai buna pentru slabit pentru ca cea minerala iti face burta mai mare din cauza acidului! Totusi si eu beau apa minerala pentru ca nu imi prea place apa plata! Please fundita daca te-am ajutat!