| GulDan a întrebat:

E doar anxietate sau am probleme cu capu?

Cand ma duc intr-un loc cu multi oamenii simt ca ma iau valuri de caldura in cap si ma inrosesc la fata, transpir mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| clickkcilc a răspuns:

Anxietatea socială poate avea manifestări (simptome) emoţionale, comportamentale şi fiziologice. Semnele şi simptomele emoţionale şi comportamentale includ:

Frica intensă de a fi în preajma unor persoane pe care nu le cunoşti
Frica de situaţii în care poţi fi analizat şi judecat
Îngrijorarea că te-ai putea face de râs sau ai putea fi umilit în public
Teama că alţii s-ar putea să observe că eşti anxios
Afectarea activităţilor zilnice, munca, şcoala sau alte activităţi
Evitarea anumitor situaţii din cauza fricii de a nu te face de ruşine
Evitarea acelor situaţii în care ai putea fi în centrul atenţiei
Evitarea contactului vizual cu alte persoane
Semnele şi simptomele fizice pot fi:

Înroşirea feţei
Transpiraţie exagerată
Tremurături sau frisoane,
Greaţă, diaree sau alte probleme cu stomacul
Dificultate în a vorbi, voce tremurată
Tensiune musculară
Palpitaţii, bătăi puternice şi/sau accelerate ale inimii, Mâini reci şi umede
Senzaţia de gură uscată

2 răspunsuri:
| GulDan explică:

Da ma apuca nervi ca ma simt asa fara sa vreau ..eu ma comport natural si dintr-o data ma simt ciudat.

| clickkcilc a răspuns (pentru GulDan):

Cand simti ca te pierzi, iei o gura de aer si iti imaginezi ca esti in locul in care te simti in siguranta