| lilith16 a întrebat:

E normal când te gandesti in fiecare zi, de cativa ani, poate chiar obsesiv la sinucidere? Face un om normal asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tu ai o depresie severa probabil cronica dacă depresia nu răspunde la tratament nu se ameliorează asta se numește rezistenta la tratament. Nu ai nici un hobby? Ce te nemulțumește atât de mult de ești asa? Sport faci? Sportul ajuta foarte mult când ai depresie chiar mai mult decât amaratele alea de antidepresive
Ar trebui sa mergi câteva ședințe bune la psiholog dacă iei tratament și nu ajuta. Cred ca trecutul te bântuie și acum de nu poți ieși din situația asta trebuie sa faci ceva sa îți ții mereu mintea ocupata sa te automotivezi, autoeduci mintea noi nu știm cum decurge o zi din viata ta ce trecut ai avut ce gânduri ai in afara de sinucid, ai nevoie de afecțiune multă de iubire de suport moral și asta în mod normal ar trebui sa vina de la părinții tăi în primul rand apoi restul. Și eu ma aflu în aceeași situație chiar astăzi am vrut sa pun o întrebare asemănătoare cu a ta ai nevoie de o gașca de prieteni veseli cu care sa îți petreci timpul și sa fi înțeleasă da din păcate nu prea mai exista asa ceva când ai depresie toți o iau la sănătoasă pana și familia îți întoarce spatele asta e mentalitatea romanilor. Nu știu ce sfat sa îți dau fiindcă depresia are o groaza de cauze și uneori e imposibil sa le identifici pe toate e ca o boala autoimuna ce se afla în remisie nu se găsește la analize nu se cunoaște prea bine mecanismele ei dar din ce am citit puțin din reflex reiese ca ai trecut prin niște traume în copilărie cel mai în măsura e un psiholog sa te ajute unu foarte bun și eu tot la psiholog o sa ma duc probabil tu te ai dus deja da nu ai pus în practica nimic din ce ți o recomandat asa e un depresiv știe doar sa se plângă sa se vaite nu mai e atent și concentrat la sfaturile ce i sa da fie el și unu profesionist. De fapt noi 2 ne cam asemănam avem ceva în comun și eu am avut parte de asa ceva în copilărie din cauza părinților alcoolici și violenți mereu se băteau de fata cu mine.
Unii oameni pot deveni în cel mai scurt timp anormali complet duși cu pluta mai ceva ca un depresiv cronic și nu se plâng, văita sau cere ajutor trec direct la suicid drept dovada sunt deja câțiva care au rămas fără loc de munca sau din cauza izolării au ajuns la acest gest extrem deci noi suntem mult mai tari ca aia din punct de vedere psihic și ca multe persoane care nu au o bomboana sau un roboțel sau o luat 4 sau alte rahaturi și cică ei sunt în depresie sa i ferească Dumnezeu de asa ceva mulți vorbesc de depresie din ce au citit dar habar nu au cum e sa fii în pielea unui depresiv mai și judeca ca retardații nu știu situația ta dar cel mai grav lucru când ai depresie e singurătatea și lipsa prietenilor și suportul moral afecțiunea înțelegerea oferita de părinți izolarea completa de societate. Eu sufăr de peste 10 ani de depresie și o tăietură nu am pe mâini și nici nu mam refugiat în droguri și bautură te sfătuiesc nici tu sa nu o faci și dacă o faci sa încetezi fiindcă nu o sa rezolvi nimic dacă iei tratament andidepresiv tinete cu sfințenie de el și vezi ca tutunul afectează când ai anxietate și depresie ca tu asta ai cred ca și episod psihotic ai din alte întrebări în care aveai impresia ca lumea nu știu ce vrea sa îți facă ba chiar și părinții. Fi tare nu te da bătuta lupta demonstrează ca ești o învingătoare ai trecut tu prin atâtea greutăți poți trece și peste asta e nevoie de multa voința, ambiție și motivare nu uita ca Dumnezeu te iubește astea sunt gânduri date de satana și eu de fiecare data când ziceam asta ca ma voi sinucide aveam coșmaruri horror chiar și când ma gândeam da mai ales când vorbeam de chestia asta eu știu din ce cauza ți sa înrăutățit afecțiunile psihice excluzând traumele din copilărie ai căzut prada ispitelor a... Îți doresc multă sanatate!

| lilith16 explică (pentru anonim_4396):

Da, am avut multe probleme in copilărie cu părinţi care se băteau, tata era alcoolist si violent si multe alte probleme

| anonim_4396 a răspuns (pentru lilith16):

sad :*:* sunt sigur ca într o zi vei fi okey, nu te da bătuta, o sa învingi toate problemele sunt sigur, gândeștete și la lucruri pozitive fa ceva creativ ceva cu care sa îți ți mintea ocupata nici perioada asta nu ne priește deloc bine îți doresc multă sanatate și ai grija de tine nu uita ești o ființa minunata happy
Kiss:*

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu este normal, este semn ca ai nevoie de ajutor urgent! Ai patiti ceva? Crezi ca iti pot fi de folos cu ceva?

| Wr3nch a răspuns:

Nu, dar gandurile suicidale frecvente unt de obicei asociate cu depresia cronica.

| SG1995 a răspuns:

Am avut acu doi ani depresie post-operatorie, adormeam cu gândul la sinucidere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Știi și tu că nu e normal, nu înțeleg de câte ori vrei să ți se confirme.

| Nemessys a răspuns (pentru supadeceapa):

Primeste raspunsuri care poate ii ofera o stare de bine, insa doar pe moment, cand de fapt, viata lui ramane in continuare aceeasi si revine la starea initiala.

| Nemessys a răspuns:

Daca toti utilizatorii ti-ar zice acum ca da, este normal, tu ce ai face? Ai rasufla usurat si ti-ai continua viata in stilul asta, fara sa faci nimic, doar pentru simplul motiv ca nu esti singurul? :/ Multi o sa-ti zica,, e normal ca un om sa treaca printr-o perioada de genu asta". Logic vorbind, nu este normal, dar multi o sa-ti zica ca este deoarece se intalneste foarte des.

Iti zic ca eu ca mintea iti joaca feste. Daca chiar voiai sa te sinucizi, nu mai ajungeai dupa atatia ani sa scrii in continuare asta aici. Cum arata o zi din viata ta? Ce te nemultumeste? Ce te opreste sa-ti rezolvi problemele si sa aduci in viata ta lucrurile care-ti lipsesc?

Ai pus o intrebare si eu ti-am oferit un raspuns. Dar o alta intrebare pe care ti-o ofer, vrei sa rezolvi problemele astea sau ramai in continuare asa?

| FreddieM a răspuns:

Mai grav ar fi sa te gandesti obsesiv sa ucizi pe altcineva, dar daca este vorba doar de propria persoana, nu intereseaza pe nimeni cum te organizezi, esti tu la comanda.

| annabellaaaaa a răspuns:

Da, e normal, fac asta zilnic