| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa am 9 plombe in gura la 15 ani? Mai am încă vreo 3 dinți care cel mai probabil au carii pe ei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i nromal daca nu-ti speli dintii corect, in fiecare dimineata si seara, ramane mancarea intre dinti care-i cariaza!

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i nromal daca nu-ti speli dintii corect, in fiecare dimineata si seara, ramane mancarea intre dinti care-i cariaza!

Nu este genetic, ca nimeni nu mosteneste dintii cariati! laughing

| sierra1 a răspuns:

"E normal sa am 9 plombe in gura"

cum dumnezeu au ajuns plombele alea la tine in gura?

| relian a răspuns:

Deci cum se spune esti rupt in gura de tot laughing. Daca este normal? Nui normal deloc, la anii aia sa ai dintii praf, aia inseamna ca nu ai fost la dentist niciodata pana sa ai probleme si banui ca nu te-ai spalat pe dinti, ori nu te speli nici acum.

Sa ai dinti buni, sanatosi trebuie sa mergi la dentist de 2 ori pe an sa iti curetii dinti, chiar si cand esti copil si mai mic de 15 ani.

Romanii se pare nu prea au educatie de asta bucala mai deloc, f multi romanii si rupti in gura rau de tot la capitolul asta, asa am observat.
La americani ma uit toti cu dinti in gura de la ala de gradinita la ala ded 90 de ani laughing
Dar ei merg la curatat dinti de 2 ori pe an, asa merg de cand sunt copii.
Este bine sa faci asta, pentru ca dentistu cand curata vede din timp, plus spune parintilor, mai usor cu zaharu la copii, sau mai stiu eu ce spune ala acolo.

Deci la tine la anii tai sa fii deja rupt in gura, ce o sa te faci cand o sa ai 30 de ani.
Ce sfat poti sa iti dau, mergi la dentist si curata de 2 ori pe an ce ai acu, macar intretinei pe astia asa cum sunt ei cu plombe.

Apoi cand o sa fii major, cand o sa ai jobul tau, pune si stringe bani, tinei acolo pentru dantura, pentru ca sigur dintii tai se vor deterior f mult, pentru ca nu vei avdea grija de ei.
Asa macar sa stringi bani din timop si sa bagi cand o fi cazu implanturi. Astea costa destul de mutt, dar pe viitor cam asta o sa se faca atunci cand un dinte va fi pierdut, ori sa stai fara, dar o sa arati naspa fara dinti.

| Lioana a răspuns:

Nu e normal. Probabil ai lipse de vitamine, calciu etc.

| ReddY25 a răspuns:

E straniu

| iulia0514 a răspuns:

Nu e normal ca la 15 ani sa ai această problemă! Părinții tăi nu te-au învățat cum sta treaba cu igiena dentara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori e genetic ori ai carente mari de calciu sau alte minerale