| Claudiu1213a a întrebat:

Desi dentista mi-a spus că nu pot opri dezvoltarea cariilor, totuși întreb: pot sa opresc dezvoltarea cariilor dacă am început de carii peste plombe și încep sa ma spăl pe dinți și dau cu apa de gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce caria apare daca nu e tratata nu prea dispare.

poti preveni aparitia cariilor cu o igiena foarte buna si o alimentatie potrivita

| Freya1 a răspuns:

Treaba asta trebuie sa o faci înainte de apariția cărților ca să le mai amâni măcar. Dupa ce a ieșit caria soluția e sa o repari sau sa înlocuiești dintele (in funcție de gravitate).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să nu manânci dulciuri si sa te speli pe dinti după fiecare masă.

Răspuns utilizator avertizat