| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

E periculos glutenul. de exemplu din paine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este periculos. Exista oameni care au intoleranta sau alergie la gluten, dar sunt putini.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Periculos este pentru cel care are alergie la gluten!
Pa, pa.

| danut a răspuns:

Glutenul este acea parte din bobul de grau care contine TOATE substantele utile unui om ex, vitamine, fibre, nutritienti, etc.
Fara Gluten, faina nu este decat amidon fara valoare nutritiva. Glutenul este cea mai valoroasa substanta din paine, doar femeile dornice sa scada in greutate nu consuma paine cu gluten.

| Jasm a răspuns:

Da, este periculos, nesanatos.