| Ioanaah a întrebat:

Hello
Asta e prima luna cand iau anticoncepționale și le iau pentru dereglări hormonale. Mi a zis sa termin folia și în prima zi a menstruației sa incep alta folie. Problema e că sunt la a doua pastila placebo și mi-a venit. Ce ar trebui sa fac? Sau le termin pe astea sau sa iau din folia noua?
Nu îmi spuneți sa întreb doctorul pentru că e in concediulaughing
Mersii

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe folie exista 21 de pastile ACTIVE si inca 7 pastile PLACEBO, care au pur si simplu rolul de a tine evidenta exacta a celor 7 zile de pauza. Fiindca aportul de hormoni continuti in pastilele ACTIVE s-a intrerupt in urma cu 2 zile, organismul tau a urmat intocmai procesul fiziologic logic si normal si anume cel de a porni menstruatia la timpul potrivit. In acest caz fiindca procesul menstrual odata pornit NU mai poate fi oprit din desfasurarea sa, este indicat sa urmezi procedeul prevazut in acest caz si sa reincepi administrarea pastilelor AC dupa terminarea pastilelor placebo. Iar data viitoare dupa terminarea celor 21 de pastile active, in ziua urmatoare adica in a 22-a zi sa incepi o noua folie de pastile AC. Multa sanatate!

| Heavenonearth a răspuns:

Nu le mai lua, că îți dereglează mai rău.Asta pentru că te dezvolți fizic.Ce fel de dereglări hormonale?

| Ioanaah explică (pentru Heavenonearth):

Aveam menstruație o data la 6 luni, iar ultima oară m-a ținut 3 luni. Doctorul mi-a spus sa le iau pe astea 3 luni dar la cum sunt in momentul de față nu cred că sunt potrivite pentru mine