| Varta45 a întrebat:

Efortul intens poate fi daunator organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Ce înseamnă efort intens? Dacă vorbim de un efort intens "Calculat" și gândit, nu, nu este dăunător. Dar există limite care odată întrecute devin dăunătoare.
De exemplu dacă eu sunt sedentară și fac 3 ture de teren da, va fi un efort intens pentru mine dar nu va fi dăunător pentru că este în limite pertinente. Dacă fac vreo 20 de ture și alerg până nu mai am aer și cad din picioare de oboseală, da, este dăunător. Asta bănuind că vorbești despre un efort fizic intens.
Până la urmă, tot ce-i mult strică laughing

| Sonia822 a răspuns:

Nu. Decat daca e efectuat incorect. Daca faci intens exercitii intr-o pozitie anormala pentru ligamene, de exemplu. Adica atunci cand faci efort, nu trebuie sa fii intr-o pozitie nefireasca, pentru ca distrugi cartilagii, oase, ligamente, nervi...