| Seba2013 a întrebat:

Stresul este benefic, sau daunator, organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daunator, din cauza stresului apar diferite boli, e dovedit, nu e nevoie sa dezvolt, e suficient sa cauti pe google si aflii tot ce doresti pe aceasta tema.

| Seba2013 explică (pentru OldSoul):

Uite aici spune ca este o rectie benefica care ne ajuta sa intampinam pericolele:http://practicsanatate.revistaioana.ro/lupta-sau-fugi.html

| stefiYYY a răspuns:

Foarte daunator! Poti dezvolta diferite boli din cauza sa.

| Ale_Alexandra_2000_gBHA a răspuns:

Stresul este daunator organismului(logic):
-Poti avea insomnii si asta duce la oboseala, iar atunci cand suntem obositi corpul nostru secreta niste hormoni care dau pofta de mancare si mancand mult ajungem sa ne ingrasam
-poate afecta unele organe
-stresul poate avea ca efect boli psihologice( depresii)
Alte lucruri nu mai tin minte daunatoare organismului... Oricum, clar stresul NU este bun.

| Seba2013 explică (pentru Ale_Alexandra_2000_gBHA):

Uite ce spune Harvard, Walter Cannon, acest raspuns este adanc imprimat in creierul nostru si reprezinta o intelepciune genetica care este menita sa ne protejeze de pericole. http://viataverdeviu.ro/......t-stresul/

Cum iti explici, ca fara stres, nu am mai fi cinstienti de pericole?