| Sawarekh a întrebat:

Este a 2-a oara pe ziua de azi cand ma trezesc fara aer, cand ma trezesc in fund in primele secunde nu pot respira, apoi imi revin treptat.

Oare este real ce mi s-a intamplat sau e doar o iluzie data de un vis cand sunt intre realitate si somn?

PS: in trecut am mai avut anumite nopti cand am paralizat in somn, tot asa cateva secunde a durat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E vorba de apnee! Mergi urgent la medic!

| helpforyou a răspuns:

Neaparat trebuie sa te vada un medic specialist.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Eu zic să mergi la medic. Poate ai Apnee de somn

| Sawarekh explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Trebuie sa mentionez ca nu am fumat niciodata, si nu am avut niciodata probleme respiratorii
Trebuie sa mai mentionez ca am avut atacuri de panica acum 4 ani, si am luat tratament pentru anxietate generalizata.

| LaviniuA a răspuns:

Paralizia in somn e perfect normala. Se intampla tuturor, doar ca putini sunt constienti ca e corpul paralizat, de vreme ce dorm. Daca n-am paraliza in somn, am incepe sa miscam din brate, picioare cand visam, ne-am ridica, am umbla ca somnabulii prin camera.
Trezirea fara aer poate fi o apnee. E pe fond psihic sau e vreo problema cu sistemul respirator.

| Sawarekh explică:

Nu m-am trezit noaptea brusc, dimineata am patit asta.

So, inainte aveam atacuri de panica care a durat 1 luna si ceva pana ce am inceput sa i au tratament, in momentul de fata am tulburari obsesiv compulsive.

| Sawarekh explică:

Nu am avut niciodata probleme respiratorii, nu sforai.