| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca mananci in fiecare dimineata pe stomacul gol drojdie de bere in catva timp o sa scapi de acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu stiu daca e adevarat, insa stiu ca e recomandat consumul de drojdie proaspata pentru continutul de "B-uri" (celebrele vitamine) si de bacterii de fermentatie care faciliteaza refacerea florei intestinale, si implicit ajuta la detoxifiere. S-ar putea ca acneea sa aiba legatura cu nevoia de detoxifiere, asa ca poti incerca.

| cristimihailov a răspuns:

Uneori ramai masca ce poti sa citesti... driojdia o sa o apuce fermentatul si o sa te umplii de vanturi. In cel mai fericit caz.

Drojdia de bere nu este printre marcile de bacterii ce formeaza microflora intestinala.

Acneea o tratezi la o persoana calificata. Te-ai intrebat daca la varsta ta e normala?

| MariaCristina100 a răspuns:

Este doar un mit promovat. Dacă am face legătura...Ce treabă are drojdia de bere cu stomacul gol? Presupun că tu ai probleme cu acneea facială(normal), nu?
Eu-ţi recomand să faci o compoziţie dintre drojdie, sevă de arţar(o poţi găsi-n pieţele comerciale)şi sucul(mustul)unei lămâi mai verzi(adică-n plină desfăşurare a procesului creşterii).Te dai cu ea de două ori pe zi.
Mie aşa mi-a trecut după 4 săptămâni de la administrare.Şi sunt fată, iar acneea este mai abundentă.
Baftă!