| YuriGirlStory a întrebat:

Este adevarat, daca iei anticoneptionale, iti cresc sanii? Sincera sa fiu am sanii mici. Nu mi-am inceput deloc viata sexuala. dar daca iau anticonceptionale o sa`mi creasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, foarte putin (cam cat se maresc in primele zile de mesntruatie, aica greu sesizabil). La intreruperea contraceptivelor vor reveni exact la dimensiunile anterioare. Nu are rost sa iei preparate hormonale pentru un beneficiu atat de mic.

6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Da, se maresc datorita retentiei hidrice ce apare sub actiunea estrogenilor.
http://www.mymed.ro/anticonceptionalele-contraceptivele-orale.html

| BrD a răspuns:

Nu neaparat. Difera de la pacient la pacient. Anticonceptionalele au legatura cu hormonii. Si risti sa ai dereglari hormonale si de aici sa-ti creasca mai mult decat sanii (poate sa iti creasca mustata, barba...). Sfatul meu este sa folosesti incerci altceva happy

| Inamicul a răspuns:

Nu nu o sa iti creasca! Nu este nici o metoda prin care sa accelerezi cresterea sanilor! Corpul uman este in continua dezvoltare pana la o anumita varsta! Ma gandesc ca esti destul de tanara, ar trebui sa te accepti asa cum esti si sa privesti partea buna a lucrurilor, ai timp sa iti crasca! Singura metoda de marire a sanilor din cate stiu este iplantul de silicon!

| maryusGosSu a răspuns:

Anticonceptionalele sunt pentru a nu ramane insarcinata dupa ce prietenul/iubitul/sotul tau a ejaculat in vaginul tau...
pentru cresterea sanilor... vor creste odata cu inaintarea in varsta de obicei pe la 13-14 incep dar sunt cazuri pe la 16-17-18

funda?

| babydollella a răspuns:

Nu e adevarat...iti sp din experienta, anticonceptionalele daca nu sunt prescrise de medic pot provoca tulburari grave, te poti ingrasa f tare... te doare capul, varsaturi, dar in nici un caz nu iti cresc sanii

| flowerpower_7420 a răspuns:

Nu. anticonceptionalele se iau pentru altceva (dereglari hormonale sau scut pentru bebei laughing ). exista anticonceptionale care au efecte "secundare" gen te doare capul, vomiti, te ingrasi, dar nu chiar asa.