Întrebare recomandată | Andandut a întrebat:

Este bine sa donezi sange? Exista efecte adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Efecte adverse nu sunt. Depinde de constiinta ta, daca tu crezi ca e bine sau nu dpdv etic si moral.

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Inainte de pune o asemena intrebare cauti pe net sa citesti? Eu sincer nu stiam ca donarea de sange creaza dependenta ca drogurile.(Oh My God!)
Citeste aici:
http://www.imparte.ro/......e-378.html
si
http://ro.wikipedia.org/wiki/Donare_de_s%C3%A2nge

| MaliciousDeath a răspuns:

E ok.E impusa si o cantitate anume, dar ai obligatoriu nevoia de hidratare.
Daca esti sanatos, ai peste 18 ani si peste 50 de kg, nu prea are cum sa te afecteze.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Da este bine sa donezi sange pentru ca in primul rand de prima data cand donezi sange ti se spune daca organismul tau poate dona, ti se fac analizele sa vada daca esti sanatos si ai si anumite facilitati, toate acestea gratuit.
Totodata desigur poti sa ajuti pe cineva care poate va avea nevoie de grupa ta de sange si poti salva astfel o viata.

| thewomaninwhite a răspuns:

Da este bine adica nu patesti nimic te poti simti dupa aceea fara vlaga insa iti revii

| andru10best a răspuns:

Este bine pentru ca asa antrenezi splina. Insa nu este recomandat sa donezi mai des de trei luni.

| RTDRomania a răspuns:

E foarte bine dar nu trebuie sa donezi mereu cel puti lasa sa treaca trei patru luni ca sa se regenereze sangele si poti sa mai donezi, nu ai nici un efect secundar

| ElaIliesi a răspuns:

Donand poti salva pana la 5 vieti.

Vei fi eroul lor, dar vei fi si eroul tau.

Dupa fiecare donare, sangele din corp se "improspateaza", in felul acesta capacitatea organismului de a lupta impotriva infectiilor fiind mult mai mare.

In urma donarii de sange, rezistenta organismului la socuri creste. De exemplu, daca vei suferi un accident, reactia organismului ii va ajuta pe medici, acesta fiind deja obisnuit cu pierderea de sange si inlocuirea lui.

Aici Ghidul Donatorului cu mai multe informatii despre cine poate dona si beneficii:
http://n-avemsange.ro/ghidul-donatorului/

Aici recomandari inainte si dupa donare:
http://www.ctsbucuresti.ro/informeaza_te.html

| passispass a răspuns:

Stiu foarte multi care doneaza sange si nu au nimic.

Dar niste prieteni mi-au zis ca daca donezi sange mai mereu, incepi sa devii dependent.

Cum asa?

odata ce te golesti de sange, dupa ce sangele se regenereaza incepi sa te simti greu (nu prea stiu sa explic), adica... cand vei dona sange iti vei simti corpul usor si te vei simti bine.

| Ioan_Andrei_1975 a răspuns:

Eu donez din 1999, la început am donat pentru o persoana după care am donat o data la 5-6 luni. După circa 5 donări când trecea acea perioadă de 5 luni începeam să mă simt aiurea, ba mă durea capul, ba eram agitat, nu știu să le explic in termeni medicali dar aveam stări de neliniște. După ce donam eram alt om.