| anonim_4396 a întrebat:

Este bine sa iti faci dus sau baie[normala]in timpul menstruatiei? Funda si pentru cine explica de ce :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oxygene a răspuns:

In timpul menstruatiei, glandele sebacee si sudoripare "lucreaza" din greu. Poate ai observat inaintea si in timpul menstruatiei ca parul are tendinta de ingrasare si pe ten apar imperfectiuni. In plus, in timpul menstruatiei vaginul este mult mai sensibil la factori ce ii pot declansa o eventuala infectie. De aceea, igiena e foarte importanta, mai ales in acea perioada. Baie in cada cred ca ar fi cam incomod sa faci, dar la dus e totul in regulahappy

5 răspunsuri:
| ICanSeeAll a răspuns:

E bine.

| Ramona1 a răspuns:

Este chiar recomandat, nu bine.Imagineaza-ti ca pe timpul verii nu poti sta asa, fara sa speli zona aceea. Daca stai asa si te feresti sa te speli in zilele cu probleme, poti face o infectie urata.Si acum sa ne gandim serios: cui i-ar place sa stea cu absorbantul acolo fara sa simti nevoia sa se spele?

| alynutza6820 a răspuns:

Da, dar eu intrebam ce este bine sa imi fac.baie sau dus?

| Summer5505 a răspuns:

Da, dar sa nu fie prea calda sau prea rece

| Larisa999 a răspuns:

Cand esti pe stop e bine sa faci dus numai odata pe zi pentru ca daca faci de mai multe ori vine mai mult sange si asta nu e bine. Cand faci dus apa nu trebuie sa fie nici rece nici calda happy Poti sa folosesti sapun sau daca nu, nu folosii ca e bine si fara happy Da daca chiar simti neovia fa-o happy