| Ruines a întrebat:

Este normal ca ouale de gaine fierte sau prajite sa miroasee deranjant sau chiar urat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu, acelea trebuie aruncate la gunoi fără discuții!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Irena97 a răspuns (pentru Ruines):

Inseamna ca nu-ti place tie mirosul daca se intampla mereu asa. Du-te si la altcineva in vizita sa mananci oua prajite si vezi daca au acelasi miros. Poate ai tu o problema.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ruines):

Bună din nou.
Părinții tăi ori nu realizează din lipsa de informații ori sunt pe altă lume, fără nicio supărare.
Pot conține salmonella, și internare în spital scrie pe tine.
Refuză orice aliment care constați că are un miros deranjant. Mai bine pâine goală, decât bolnav prin infectele spitale românești.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Irena97 a răspuns (pentru Ruines):

Daca put cum de le poti manca? mai fa proba cu cineva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sărut mîna, mare dreptate ai, nici nu stie lumea ce bombe alimentare vînd ăstia pe bani buni.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună.
Dar uită-te și tu la părinți, cât de inconștienți sunt!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru Ruines):

Bună.
O cană de lapte fiert, un iaurt, etc. dacât ouă expirate.
Ai grijă de sănătatea ta, ți-am spus, mai bine pâine goală.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Exact, multumim că esti pe TPU, sărutări de mînuțe.

| mona a răspuns:

Daca sunt clocite, da

| Doηηa a răspuns:

Da,e normal.
Ce întrebare stupidă...
Aruncă-le la gunoi, nu e de glumit cu ouăle stricate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi dacă tie i ti plac, mănîncă le si apoi vezi tu, degeaba intrebi pe altii, că tu tot faci cum vrei. Treaba ta.

| Azµre a răspuns:

Nu, atunci sunt stricate!

| Irena97 a răspuns:

Nu. Sigur sunt stricate!

| ema_2625 a răspuns:

Nu este normal, poate sunt stricate, poti cunoaste oul strict daca se varsa cand il pui in tigaie brusc, sau are firisoare de sange.

| AlbaAura a răspuns:

Ouale au un miros specific doar dupa ce sunt fierte sau prajite.Oul crud nu are miros.Doar daca este stricat.

Răspuns utilizator avertizat
| cristina409 a răspuns:

Nu pentru ca daca miroase urat inseamna ca sunt stricate

| MoonlightAda a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci. Inainte sa il prepari termic, pune intr-un bol sau castron niste apa, pune oul in apa si vezi daca ramane la fund inseamna ca e proaspat dar daca pluteste inseamna ca e stricat. Numai bine happy

| alexlipo88 a răspuns:

Daca miros foarte tare a sulf si culoarea galbenusului e schimbata(daca e fierte galben-verde) inseamna ca e stricat.Nu-l manca, risti sa te imbolnavesti cu salmonella!

Răspuns utilizator avertizat
| alexlipo88 a răspuns (pentru Ruines):

Ouale respective le ai din comert sau sunt oua de la tara?
Daca sunt din comert, atunci ele sunt verificate, daca sunt de la gaini crescute la tara, atunci trebuie sa le verifici sa nu fie clocite...in orice caz, ai grija cu ouale ca sunt periculoase daca mananci multe, recomandat ar fi maxim 3 oua/saptamana ca contin mult colesterol in galbenus.Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Aalleexaannddraa a răspuns:

Sunt stricate