| Unuseranonim a întrebat:

Este normal ca smaltul de pe dinti sa sara cu inaintarea in varsta? Observ ca in decursul ultimului an dintii mei sunt mai mici in comparatie cu modul in care aratau in urma cu cativa ani. Eu mananc sanatos, ii spal zilnic de 2 ori, nu ii fortez cu muscatura, nu musc din alimente tari, insa tot mai am parte sa observ ca smaltul mai sare. Il simt putin ascutit pe dintii din fata, iar pe dintii din fata observ ca s-a intamplat asta in mare parte. Va rog, sunt foarte ingrijorat, am mers la dentist, mi s-a spus ca totul este perfect ok, insa imi este foarte frica sa nu mi se rupa dintii sau sa ii pierd. Am mare grija de ei, insa imi e tare teama ca imi vor cadea sau se vor distruge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dinții se rod/tocesc vizibil și la un moment dat chiar îi pierzi (de câți anișori vorbim aici?)

| dullcat a răspuns:

Buna.Asculta de dentist, nu are sens sa iti faci griji.Cand dintii se tocesc cu adevarat pana in masura in care sa reprezinte in pericol, la stomatolog ti-i face impecabili, ca noi, folosind un fel de pasta.Nici nu se vede diferenta.Un prieten de-al meu a recurs la aceasta procedura.

Daca mergi la cativa ani la control, sau chiar anual, stai foarte bine fata de majoritatea populatiei care merge cand totul se afla intr-o stare destul de avansata de degradare.

| Unuseranonim explică (pentru dullcat):

Pana in urma cu un an si ceva au fost la fel mereu si ca forma si dimensiune. De atunci usor usor au inceput sa se desprinda bucati de smalt. Dentistul mi-a spus ca in timp muscatura pune in contact dintii de sus cu cei de jos, iar ca rezultat in timp forteaza smaltul si il tocesc. Sunt doar ingrijorat ca voi ajunge la o varsta fara smalt pe dinti

| relian a răspuns:

Nu este normal sa sara smatul ala, daca la tine a sarit, acolo o sa apara probleme, o sa se faca carie.
Nu conteaza ce maninci, conteaza ce dinti ai mostenit, cu ce dinti ai iesirt din fabrica laughing cam aia conteaza.
Una este saritu smaltulkui, ala este tocitul lor, sau uzura.

Daca dentistu a verificat si spune ca e in regula, atunci mai mergi la inca alti 2 dentisti sa vezi ce zic si aia.
Nu te lasa doara in baza unui singur dentist.Sa spuna ca totul este in regula, trebuie sa iti faca raza, sunt chestii ce nu se vad vizual asa cu ochiul liber, fara o raza la dinti aia e poveste ca este totul perfect.

Ar putea sa fie uzati dintii aia ce spui tu cai simti ascutiti, sau uzat acolo, probabil ii folosesti mai mult pe aia si de aia ii simti asa ascutiti.
Tu vorbesti de sarit smaltul la dintil dentistu spune ca esti perfect, pana la urma cea sarit si cei ascutit?

Cum spun nu conteaza ce maninci, sau cum maninci, conteaza sa nu folosesti dintii sa rupi cu ei oase, sa rupi cabluri sau mai stiu eu ce.
Apoi ce inseamna sa ai grija de dintii tai? Nu inseamna sa nu musti cu ei mincarea sau putin ori puternic, avut grija inseama sa ii folosesti dpara pentru mincare si cel mai important este sai spelci, sai cureti tu personal, apoi de 2 ori pe an sai cureti la dentist, sau macar odata pe an.

Tu iti cureti dintii la dentist? daca nu-i cureti, spalatu ala cel gface fiecare om acasa este pistol cu apa, ala nu curata bine dantura asa cum o faci cu ustensile metalice.
Aia inseamna sa ai grija de dintii tai, sa mai ajungi si la dentist sai curete, sa mai gfaca si ala un ban cinstit happy0 cu ocazia aia macar la an ala poate vedea daca apar fisuri, sarit de slamt ce spui etc si repari din timp, eventual iti mai da si ceva sfaturi, sa o lasi mai usor cu dulciurile sau ce mai spune ala, asta daca e dentist bun si se pricepe.
Nu asculta de denstist asa cum spune cineva aici.
Dentistu tau poate sa fie de ala gen pompier, totdeauna e mai bun sa mai ceri opinia, saftul, connsultatia altor dentisti, sa vezi ce mai zic si altii.

| Unuseranonim explică (pentru relian):

Ma refer la sarit smalt gen in ruperea unei bucati de smalt si schimbarea formei si dimensiunii unui dinte

| relian a răspuns (pentru Unuseranonim):

Cind se intampla sa sara smalt, ai carie acolo garantat, deci e timpul sa schimbi dentistul asta daca e asa cum spui tu sa sara smalt si ala sa zica ca totu e perfect laughing
Un dinte isi schimba forma si dimensiunea fctie de ce ai in gura.De exemplu daca ai lipsa, dintii de linga vor avea mai mult spatiu si vor creste mai mari, desi si forma o sa fie alta, va creste cum ii vine, avand loc in jur.
La unia dintii cresc aiurea, ceea ce face sa lase spatii, ori uneori sa se incalece uni pe altii, depinde si ce ai mostenit, cum ai fost scos din fabrica laughing.
Dintii cresc fctie de ce spaptiu au, deci is limitati la spatiu, cum am spus mai sus, daca in jurul unui dinte nu-i nimic, creste ala cit china, se face mare.
Bucata de smalt, nu stiu ce bucata de smalt ti s-a rupt tie, smaltul acopera dintele, este ca un invelis f dur care protejeaza acel dinte, grosimea lui nu-i atit de mare sa poti spune ca o bucata.

Smaltul la fel se poate fisura, apar fisuri in el si acolo se dezvolta carii, asa apar cariile, acolo unde slamtul este crapat, fisurat, sarit.

Daca tu ai asa ceva, cum am spus rapid si schimbi dentistu, ala e pompier daca tu ai smaltu sarit si el spune ca ai dintii perfecti laughing

| Unuseranonim explică (pentru relian):

Ma refer la genul asta de tocire https://imgur.com/clGa5Al nu am mai patit asa ceva pana acum si mananc sanatos, ma spal, mi au spus mai multi igienisti si dentistul ca nu e nimic rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Si asa aratau inainte, repet, pana in urma cu 1 an si ceva asa aratau si nu am avut probleme cu ei https://imgur.com/y4iESVq

| relian a răspuns (pentru Unuseranonim):

Am spus nu are dea face cu mincatu sanatos, dinti is dinti mesteti tai cu ei si aia e tot.Au acel smalt protector, daca este iesit din fabrica sanatos, n-are cum sa se strice.
Dar daca e slab pe alocuri, atunci va ceda undeva.

Inca odata iti zic, mai consulta si alt dentist, nu sta doara in baza aluia.Macar asa sal verifici sa vezi daca spune bine sau mai putin bine.

Daca il simti ascutit cum spui, atunci nu-i de bine, so fi ciobit putin din el, iar daca asta s-a intamplat nu ai cum sa spui ca e totul ok.
Tu fa ce vrei, sa consulti alt dentist, asa cum am spus pentru a doua opinie nu te costa cred mare lucru.

| AmandinaDragan a răspuns:

Cu 25.000 de euro iti pui dinti de zircon.

| floruits a răspuns:

Bună!

Probabil că ai o problemă, du-te la un alt stomatolog să te verifice!
Dinții se ridică vizibil și la un moment dat, poți să îi pierzi.

Seară frumoasă.

| floruits a răspuns (pentru floruits):

( Voiam să scriu rod, nu ridică )

| danidelaalaz112 a răspuns:

Da trebuie sa contactatii un doctor stomatolog sa verifice ce problema aveti acolo sa nu se agraveze.