| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa am menstruatia de 8 zile? Primele 2-3 zile abundent dupa din ce in ce mai puţin, iar in a 7. a si a 8.a mici scurgeri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| frum a răspuns:

Este normal, da. Cu timpul(cu trecerea anilor) poate sa se schimbe durata. Asa am fost si eu primii 3-4 ani. Acum ma tine doar 5 zile.
Dar eram exact cum ai descris tu. Deci, nu te speria.

| anonim_4396 explică (pentru frum):

La mine a fost la inceput reglat iar acum este neregulat... Si am dureri foarte mari primele zile.

| frum a răspuns (pentru anonim_4396):

Corpul trece prin multe schimbari. E normal sa ai dureri mari in primele zile.nu stiu cati ani ai dar majoritatea tinerelor (80%) sufera de dureri cumplite in primele 1-2 zile. Vreau sa iti zic ca eu, pana la 20 de ani, cand mergeam doar la scoala si nu la lucru, eram terorizata de gandul ca ce o sa fac cand o sa incep sa lucrez. Prima zi era de stat in pat, cu dureri groanzice si medicamente multe. A doua fugeam din 15 in 15 min la baie din cauza abundentei. Apoi abia urmatoarele zile erau normale. Dupa 20 de ani nu mai am asa probleme, sunt modificari hormonale in corp in functie de varsta, alimentatie, stil de viata.

| anonim_4396 explică (pentru frum):

Am 16 ani de abia, Si eu la fel trebuie sa iau multe pastile, ibuprofen sau algocalmin, paracetamol. Si asa ma mai linisteste. Dar e groaznica abundenta., oricum iti multumesc mult pentru sfaturi Ma speriasem. Citisem pe net despre menstruatie neregulata si care dureaza peste 7 zile. Scria ca poate avea efect negativ asupra sarcinii si ca poate fi vorba de cancer acolo jos si alte alea...

| anonim_4396 explică (pentru frum):

Am 16 ani, tu cati ani ai? Asa sunt eu... Abundentă si dureri care le mai ameliorez cu pastile, iti multumesc mult pentru sfaturi, eu citisem pe net ca menstrutia neregulata in cazul meu si mentruatia care depaseste 7 zile poate avea un efect negativ asupra sarcinii, adica ca poate provoca inferitilitate sau cancer acolo jos...

| frum a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe internet te ingrozesti la cate se scriu acolo. Eu am 24 acum. Am trecut prin ce treci tu si sunt perfect sanatoasa. Nu te speria. Stiu ca e nasol, dar nu avem ce sa facem, unele suntem mai norocoase altele nu.

| anonim_4396 explică (pentru frum):

Multi inainte ❤, te superi daca iti mai pun o intrebare?

| frum a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi la fel. Nu... spune :-)

| anonim_4396 explică (pentru frum):

Eu am un ubit de 2 ani si sencer avem o viata sexuala foarte activa. El si a cam dat drumul in mine de foarte multe ori dar cum de nu am ramas insarcinata?

| frum a răspuns (pentru anonim_4396):

Pt ca esti fertila abia in aprox 5 zile pe luna nu in fiecare zi. Si probabil nu ati facut sex in acele zile. Dar nu te baza ca va fi mereu asa, te trezesti intr-o zi insarcinata daca continui practica....si nu cred ca iti doresti la 16 ani. Protejati-va de maine incolo si fa-ti cruce ca ai scapat pana acum. Nu mai luati sexul ca pe o joaca de copii. Ca daca iese ceva iese un copil nu o jucarie. Si nu cred ca iti sta capul sa faci vreodata un avort. Sper. Din inima.

| anonim_4396 explică (pentru frum):

Doamne fereste, nici odată nu as face un avort, sincer eu am un calendar menstrual după magazin play, si odată s-a intamplat fix in ziua ovulatiei după calculul calendarului sa am contact, si nu am ramas. Si mj a dat de gandit