| scp3008 a întrebat:

Este normal sa am nevoie periodic de cate 12 ore de somn? Exemplu o data la 3-4 zile sa dorm 12 ore, in rest dorm 8 ore/zi. In caz contrar ma simt obosit, epuizat si simt probleme minore de sanatate, tensiune, palpitatii etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Normal este sa dormi in fiecare noapte de la ora 10 ca creierul si corpul tau sa primeasca odihna de noapte, vitala refacerii crierului si organelor interne.
Dormind ziua nu se produc acesti hormoni, iar pe termen lung, lipsa lor da probleme psihice, afectand creierul si organele interne.

Cei doi hormoni vitali creierului si organelor interne (serotonina si melatonina), se produc NUMAI in dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea, Lipsa acestor hormoni, din cauza nedormitului in aceasta perioada de vreme, declanseaza probleme seriose de sanatate.
Totul incepe cu oboseala excesiva, stari de ameteala, lipsa de concetrare, dureri de cap, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie, diabet, tumori samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad este 4 dimineata cand tu postezi aceasta intrebare, asadar nu dormi orele cand acesti hormoni ar tebuii sa se produca, iar simptomele de oboseala au aparut deja.
La modul cel mai serios, daca continui sa nu dormi de la ora 10, iti vei distruge sanatatea.

PS Eu sunt in emsifera sudica, cu 9 ore inaintea Romaniei, deci la mine este zi, cand in Romania este noapte happy

| sierra1 a răspuns:

E normal să vrei să te refaci!

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Așa adâncă postare n-am mai intâlnit!
... dar ce-are...(intervenția ta elucubrantă) cu prefectura?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Vezi mesajul scris de Violleta2022 (aka Ioneasca).

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Așa...și care-i problema mea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să întrebi dacă este normal sau nu. Nu există o normă pentru somn. Dacă ți-e somn, dormi.