| yhua a întrebat:

Salut TPU, de șase luni mă confund cu probleme de somn, dorm, respect un program de somn dar tot mă simt obosit. Dorm cam 7/8ore pe noapte uneori 10 dar tot obosit sunt, de exemplu azi după 12ore de somn eram tot obosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Care programul tau de somn? Una e sa te culci la 11 seara si alta e la 5 dimineata.In cel de-al doilea scenariu, degeaba dormi 12 ore, tot obosit vei fi.Somnul poate fi favorizat si prin cateva obiceiuri simple: bei un ceai calmant in fiecare seara, renunti la telefon/tableta sau orice device cu o ora inainte de somn, deoarece lumina albastra te afecteaza negativ, cauti sa dormi mereu la aceleasi ore, deschizi feresastra sa aerisesti pentru cateva minute astfel incat sa fie un pic mai racoare (exista studii care spun ca este necesara o temperatura putin mai scazuta pentru un somn odihnitor; temperatura prea ridicata va face fix opusul) si aerul curat sa te ajute etc.

| Eireann a răspuns:

Una dintre probleme posibile este apneea in somn care inseamna ca respiratia este ineficienta in timpul somnului. Pe langa varsta inaintata si greutatea peste medie alta cauza poate sa fie o deviatie de sept, polipi sau alte probleme care obtureaza caile respiratorii (un control la ORL poate sa te lamureasca). O alta cauza sunt asa-zisele "micro-treziri" de pe timpul noptii - te trezesti pentru cateva secunde si adormi imediat la loc fara sa iti aduci aminte - de obicei astea nu afecteaza calitatea somnului dacat daca sunt deosebit de frecvente sau de durata mai lunga.
In prima faza trebuie sa aplici regulile de igiena a somnului (eviti alcool, cofeina, nicotina, fara mese grele, fara prea multe lichide, dormitor aerisit si fara surse de lumina, etc) daca astea nu functioneaza poti sa te adresezi medicului de familie.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu ai un program fix.Dormi prea mult.Trebuie sa dormi inainte de ora 12 noaptea si sa te trezesti inainte de 8 dimineata.Nu dormi 12 ore, logic, corpul nu va putea fi trezit cum trebuie.Si pe langa un program de somn ca la carte, fa-ti patul in fiecare dimineata, asa vei fi mai activ pe perioada zilei, cŕierul se va activa

| Emulatorvibrant a răspuns:

Ironizand un pic mica ta problema, unii dorm o viata si tot obositi sunt happy
Va sa zica problema ta se leaga in mod cert de problemele interioare si nu fizice. Daca esti in depresie trebuie sa te apuci de anihilarea ei, cel mai bun si potrivit psiholog e propria ta persoana, fa sport, ignora orice informatie cu conotatie negativa sau cat mai multa posibil si o sa fie bine.Problema poate fi la pachet si cu factori externi, cum ar fi multe energizante, cafele, mai ales seara. Cel mai adesea insomnia ca si bolile se leaga de cam ce au oamenii pe suflet si reactiile biochimice din emisferele cerebrale.

| yhua explică (pentru Emulatorvibrant):

Nu am depresie doara simt obosit oricât de mult dorm iar stres nu prea am

| yhua explică (pentru Emulatorvibrant):

Și nici nu beau cafea sau energizant