| anonima2617181 a întrebat:

Este recomandata operatia la ochi pentru miopie? Am auzit ca e dureroasa, dar nu vreau sa port ochelari toata viata si nici nu m-as axa pe lentile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am mai multe cunostinte care si-au facut operatii cu laser pentru a scapa de miopie.
Fiecare a sustinut ca, "daca stiam cat mi se schimba viata (in bine) dupa operatie, o faceam mult mai repede"!

Operatia nu este dureroasa, este suportabila, mai mult deranjanta (cateva zile), pana ce se ia pansamentul (o zi) si cca. o saptamana de post-tratament cu picaturi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureli! Orice operatie doare un pic dar astea chiar sunt suportabile. Se face doar daca ai pana in 10 dioptrii, se poate face la ambii ochi o data, te anesteziaza cu anestezie locala (unii chiar cu picaturi in ochi) si daca-i facuta cu laser te lasa pe loc acasa.
Nu am facut eu personal dar am vorbit cu o persoana care a facut si apoi mama mea a facut operatie de schimbare de cristalin.