| anonim_4396 a întrebat:

Am miopie -2(ochi drept) si -4(ochi stang) la ochiul stang am avut 4 operatii de cataracta in 2003-2004.Doctorita mi-a spus sa port ochelari(nu prea vreau)desi ii port doar acasa, nu in public. Ce parere aveti de lentile de contact? Ea mi-a spus ca pot sa le pun de exemplu la 1 februarie si sa le dau jos in 28, pot dormi cu ele. Dar unii mi-au spus ca nu sunt bune, irita ochii, deranjeaza, cade, si eu nu vreau sa port ochelarii.Sau stiti ceva de vreo operatie? am inteles ca trebuie sa am 20 ani(eu am 18)cam cat costa? ce avantaje/dezavantaje are operatia? Care a fost operat de miopie sa-mi zica si mie cum a decurs operatia.Si la scoala ma descurc greu fara ochelarii(ca nu vad la tabla). Dau fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu porti permanent ochelarii (sau lentilele), miopia va avansa rapid si ai sa ajungi sa porti lentile foarte groase (funduri de sifon). Operatia se face la miopie mai mare, fiindca de obicei ramai cu o miopie reziduala de 1-2 dioptrii si trebuie sa porti in continuare ochelari (dar lentile subtiri si nu ai risc de dezlipire de retina). Dupa parerea mea, nu ai indicatie de operatie, cel putin deocamdata (poate cand vei vrea sa ramai insarcinata, daca pana atunci iti cresc mult dioptriile). In nici un caz nu da ochelarii jos de pe nas la scoala, nici macar un minut, fiindca asta iti afecteaza si mai rau ochiul. E o prostie sa nu ii porti la scoala, fiindca vei ajunge sa nu te mai poti descurca nici cu ochelarii.

| ionutzu94 a răspuns:

Pai ca sa iti iei lentile de contact trebuie sa le ingrijesti nu mai zic de pret ca te ajunge minim 1 milion pe luna si iti mai trebuie si o solutie speciala. Costa multi bani. La inceput e cam greu cu ele dar o sa te obisnuiesti ca si eu am dar colorate. Cat despre scoala pune-te si tu in ptima banca vorste cu dirigintele/a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poarta ochelarii! Asa m-am incapatanat si eu, dar am realizat ca imi sta mai bine cu decat fara. Iti poti lua rame usoare(din plastic care nu va actiona asupra formei nasului). Funda?

| hmp a răspuns:

Pai in primul rand POARTA OCHELARI si eu am avut problema asta si inca o am dar acum nu ma mai deranjeaza sa port ochelari oricum... oamenii sunt rai. fa-ti o rama la moda si incearca sa ti se potriveasca. iar lentilele poti sa le porti 3 luni daca sunt din acelea cu care poti dormi si daca dormi cu ele iar 6 luni daca nu dormi dar cu lentilele nu ai voie sa stai in praf, curent, vant, nu ai voie sa faci sport de performanta sa te agiti prea tare... da operatia se poate face doar peste 20-22 de ani dar chiar si atunci trebuie sa iti stagneze miopia pentru a putea sa faci operatie pentru ca degeaba iti faci daca tie iti creste incontinuu deoarece se reface iar. probabil nu am fost operat niciodata dar costa in jur de 500 euro o operatie cu laserul din aceea care se efectueaza in 5 min iar cand pleci vei vedea vreo 8 ore in ceata dar a doua zi vezi perfect. oricum iti voi mai da un sfat cand vei purta ochelari sau lentile sau chiar daca nu porti trebuie sa stai in minim(cel mai departe) a doua banca asa nu iti vei obosi ochiul si incearca sa intrebi doctorul oftalmolog de MIRTILENE PURO sunt f bune si sunt din extract de afine. apropo mananca afinetongue