| Apocaliptic a întrebat:

Este vreo diferenta intre pastile laxative si pastile 100% naturale cu EFECT laxativ? Daca da, care sunt alea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Medicamentele in general sun niste substante chimice care trateaza afectiunile dar in acelasi timp ataca si alte organe daunandu-le. Cele naturiste in schimb se spune ca sunt constituite in asa fel incat sa nu aiba efecte adverse

13 răspunsuri:
| i86e2 a răspuns:

In general medicamentele "naturale" sau "naturiste", sau cum se mai numesc, sunt prostii, nu functioneaza. Am vazut oameni murind din cauza asta, din cauze tratabile de medicina adevarata. Oamenii sunt prosti si au capatat o obsesie cu naturalul.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Oamenii se trateaza cu tratamente naturale de zeci de mii de ani.Medicamentatia a fost inventata incoace nu poti sa spui ca e o prostie jignesti foarte urat natura in care traiesti.Eu nu stiu unde ai vazut oamenii aceia dar sigur au murit din cauza antibioticelor sau a chimioterapiei.Sa vorbesti in numele tau nu in numele intregii specii umane! Mai bine fa-ti un ceai cu antibioatice eu prefer sa imi fac un ceai de menta sau de tei.Te-am salutat!

| i86e2 a răspuns (pentru cei7pitici):

Da, si media de viata era de 30-40 de ani. Daca tratamentele naturale functioneaza, devin medicina adevarata, nu se sfieste deloc medicina adevarata de natural, dimpotriva, majoritatea medicamentelor de acolo provin. Medicina naturista inseamna doar ca nu a fost testata, sau a fost testata si nu a functionat, dar o vand totusi, ca sa-i pacaleasca pe prosti.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Gandeste-te cati bani se castiga prin vanzarea de medicamente.Ce rost ar avea ca medicamentatia alopata sa recunoasca beneficiul unora dintre tratamentele naturale? Ar cadea o industrie care e poate cea mai mare din lume, industria medicamentelor. Sau inca mai crezi ca vaccinurile care ni s-au bagat pe gat cu ocazia asa ziselor epidemii de gripa aviară (daca mai ti minte atunci cand umblau masini dubite si culegeau toate pasarile din curtile oamenilor), gripa porcină boala vacii nebune, sau chiar vaccinurile in masă pentru a preveni gripa sau alte boli au fost create pentru sanatatea populatiei? Sa fim seriosi! Eu nu ma astept sa fii de acord cu mine pentru ca noi avem perceptii asupra vietii total diferite in orice circumstante.

| i86e2 a răspuns (pentru cei7pitici):

Nu e vorba de recunoastere si de facut reclama la medicamente naturale. Eu daca as avea o firma de medicamente si as afla de un medicament natural care functioneaza, l-as pune la teste si l-as vinde eu, nu ti-e clar? Desigur, fiind o firma serioasa, am nevoie de aprobare si pentru aprobare trebuie sa dovedesc clar ca medicamentul functioneaza.

Sa nu crezi ca, companiile farmaceutice nu vor sa faca bani din produse naturale. In general, din produsele naturale se izoleaza substanta terapeutica sau substantele terapeutice, uneori reproduc acele substante in laborator, alteori le iau direct din natura. Ideea de baza e ca medicina adevarata e testata, cea naturista nu.

| Dana211 a răspuns (pentru i86e2):

Nu cred ca e vorba numai de faptul ca cele naturale nu sunt testate. Pana la urma daca ar fi asa atunci nu ar mai exista farmacii din domeniu pentru ca nu cred ca exista oameni inconstienti care sa ii lase sa vanda otrava. In general un produs natural e mai greu de obtinut fata de o substanta chimica (medicamentele adica). In plus de asta cele din urma au efecte aproape imediate sau intr-un timp foarte scurt pe cand primele necesita uneori chiar si ani de tratament. Eu din ce am invatat, am scris si mai jos diferenta majora e faptul ca cele naturale nu au efecte adverse dar pentru asta trebuie luate cu cap si mai ales trebuie recomandate de cineva care se pricepe nu de ce am auzit noi pe la vecini

| i86e2 a răspuns (pentru Dana211):

Oho, nu ai idee cati oameni inconstienti exista pe planeta asta. Gandeste-te numai cati se trateaza homeopatic, care e doar apa. Magazinele naturiste nu sunt farmacii adevarate, sunt doar locuri in care arunci bani pe prostii care nu au efect.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Daca nu ar avea efect nu crezi ca acele farmacii pe care le vezi tu ar fi dat faliment de la prima si pana la ultima? Oamenii se duc, cumpara o data si daca le considera necesare si observa rezultate benefice asupra organismului le mai cumpara o data si inca o data.

| i86e2 a răspuns (pentru cei7pitici):

Da, exact asa e si functioneaza pe baza de superstitie si efect placebo. Oamenii au tendinta sa nu-si aminteasca toate dățile in care ceva nu a functionat, dar isi amintesc cand functioneaza si daca ar lua zaharoza si ar crede ca are efect, se vor simti mai bine si uneori se vor insanatosi de la sine. M-am cam plictisit sa va explic realitatea, din partea mea, tratati-va naturist, mai scapam de prosti, si asa se inmultesc cam tare.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Eu nu inteleg care este problema ta. Avem opinii diferite am inteles! Dar de ce aduci jigniri fara nici un sens? Cred ca tu esti unul dintre aia care au fost scapati in cap de parinti. Traieste in realitatea ta si fa-ti un cocktail cu gheata si penicilina!

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Si nu trebuie sa explici nimic pentru ca oricum nimeni nu te ia in serios.

| cei7pitici a răspuns:

Cele naturale sunt mai recomandate dat fiind faptul ca medicamentele fac bine la ceva si strica altceva.Tratamentele naturiste sunt mai bune si corpul le accepta binevol.sanatate

| i86e2 a răspuns (pentru cei7pitici):

Nu ma surprinde deloc ca sustii leacurile babesti.