| Gass93sv a întrebat:

Este vreun Oftalmolog pe TPU, as vrea sa invat meserie sa ma indrume. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt anul 3 la Bucuresti. Singura sansa sa inveti ceva e sa fii autodidact. Daca te bazezi pe profi nu vei face nimic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa inveti meserie, da la facultatea de medicina

| AtateaConditii a răspuns:

Nu are legatura dar tot zic: una mi-a pus diagnostic strabism in loc de miopie.laughing asa ceva. ai grija sa nu dai diagnostice gresiterolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaC a răspuns (pentru Gass93sv):

In primul rand sunt varza pentru ca stii cum se iau examenele in UMF? Te duci la anato imbracata in fusta scurta (in cazul in care esti fata, daca esti baiat... ghinion), materie la care toti profii cu exceptia unuia sunt barbati, zambesti putin, porfu se uita la picioare si la sani si iei 10. Si nu numai la anato, si la alte materii de baza. Am colegi care au picat fiziologia(materie destul de importanta in medicina), au facut reclamatie la decanat sa fie examinat a4-a oara si profii mai mult din obligatie i-a trecut. Sa nu spuna ei ca un student care da examenul de fizio de 3 ori si nu il ia va iesi un medic excelent...a patra oara l-au luat pentru ca au facut reclamatie si pentru ca au platit. In ziua de azi universitatile de medicina sunt interesate mai mult sa scoata bani, decat sa te invete ceva, nu mai e ca pe vremuri, cand daca ieseai si medic de familie tot aveai cunostinte solide.
Am ceva colegi care au parintii medici, ei iau examenele doar pe aceasta motivatie, iar ceilalti fara pile invatam zile in sir pentru un 9... e cam incorect si frustrant.
Ca sa nu mai vorbesc de practica de vara, unde nu te invata nimeni nimic. Anul trecut la practica ma intrebase un medic daca stiu sa iau tensiunea. Eu stiu bineinteles, dar m-am gandit sa spun nu, ca sa vad cum reactioneaza el si daca are tendinta sa imi arate. Raspunsul lui a fost,, eu acum nu pot sa iti arat dar trebuie sa inveti. Ne vedem maine ca am treaba".
Lucrurile astea ti le-am spus in cunostinta de cauza si ca sa intelegi de ce majoritatea medicilor sunt varza. Ei sunt medici produsi pe banda, fara sa intereseze pe cineva cu ce bagaj de cunostinte pleaca din facultate. Si sunt la o facultate de stat, nu particulara, unde cred ca e mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaC a răspuns (pentru Gass93sv):

Eu sunt anul 3 la Bucuresti. Singura sansa sa inveti ceva e sa fii autodidact. Daca te bazezi pe profi nu vei face nimic.