| anonim_4396 a întrebat:

Eu chiar nu pot sa ma obisnuiesc cu ideea. Saptamana trecuta am fost la o optica medicala,la un control,pentru ca nu vad bine de la distanta si m-a scos cu probleme mai grave decat am crezut eu. La fiecare ochi am o problema,am uitat cu a denumit problema, 0.25 pe minus. Mi-a spus ca problema putea fi corectata daca purtam ochelari de vedere cat am fost copil. Asta nu s-a intamplat,iar acum a venit precum fulgerul. De la clinica mi-a spus ca TREBUIE SA PORT OCHELARI PANA DAU COLTUL. Adica toata viata mea trebuie sa port ochelari de vedere. Adica voi arata precum un tocilar. Iar astazi trebuie sa merg sa iau fundurile de borcan pe care am platit o caruta de bani si parca nu imi vine sa merg.

Tin sa va spun ca la control am fost la doua clinici diferite,numai ca in al doilea loc mai mult erau interesati sa imi ia banii. Nu mi-a placut cum m-a consultat si m-a scos cu alta problema,diferita fata de prima clinica. Iar prin lentilele pe care mi recomandase vedeam totul ca intr-o groapa.

La prima clinica,cea si unde am dat comanda, d-soara a fost mai atenta la sanatatea mea si tot acolo mi-a spus ca imi pot pierde vederea definitiv daca nu port ochelari. Asta din urma chiar nu imi doresc. Si recunosc ca am dureri cumplite de cap. Zicea de la clinica ca de ochi se trage.

Dar eu tot nu reusesc sa ma impac cu gandul... cum sa port eu ochelari de vedere? Iar lentile de contact nu imi permit. Costa cat doua perechi de ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt problema ta este una foarte-foarte mica! Dioptriile de -0.25 sunt cele mai mici posibile (mai mici de atat nu exista) si se dau ca sa-ti protejeze ochiul si sa-ti corecteze vederea.
Nu exagera ca nu sunt nici pe departe dioptrii mari, nici lentile fund de sifon nu sunt, alea incep de pe la numarul 6-7 in sus!
fata pritenilor nostri a fost nascuta cu o problema grava la ochii, practic cu ochii turtiti si i s-a spus ca la 14 ani va fi oarba total. Un miracol s-a intamplat si diopria ei s-a oprit din crestere la -16 (da, vezi corect: este minus saisprezece).
Deci, ai nevoie de 1 pereche de ocheari cu rame foarte simple si ieftine cu cel mai mic numar posibil 0.25, pentru departare, adica cu minus.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la doua clinici ti-au dat doua diagnostice diferite, iar cu ochelarii recomandati nu vezi bine, atunci te sfatuiesc sa faci inca o verificare, la o a treia clinica, dar serioasa si bine dotata!
In copilarie am avut si eu problema cu vederea, mi-au facut trei(3!) ochelari in cateva luni, dar fiecare m-a deranjat. La urma, un medic mai in varsta m-a invatat niste exercitii simple de gimnastica pentru ochi, cu care vederea mi-a revenit la 0 dioptrii in circa jumat de an.
-0, 25 dioptrii nu sunt periculoase, cum inaintezi in varsta dioptriile se maresc spre +, iar in cazul tau ai sanse sa ai dioptrii 0 peste cativa ani. Asta atunci daca n-ai si alte probleme cu ochii.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Am vrut sa-ti trimit mesaj privat, dar ti-i blocat.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Bula):

Chiar esti "bula". Cum poti spune ca dioptriile merg spre +?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mie nu mi-a dat sa probez ochelari. Sunt acei ochelari speciali pentru control si le tot schimba lentilele pana ceva se potriveste. Si nu ma intelege gresit. La prima clinica mi-a recomandat lentile cu care vedeam bine. Ma relaxau si nu mai aveam dureri de cap.

Am fost la a doua clinica, alt diagnostic, alte lentile si alt pret la ochelari.

| Bula a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Daca n-ai sti, asta se intampla cu inaintarea in varsta.
De acea se maresc dioptriile (+) spre batranete.

Am specificat: "daca nu sunt si alte probleme cu ochii", care fac alta categorie (miopie accentuata), dar care se manifesta chiar si la varsta prescolara, cu dioptrii "-" mult mai mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Looool, sa vezi cum e sa porti -2.75 ca mine si daca iti dai ochelarii jos ajungi in alta realitate... una in ceata totala.

de pierdut vederea nu cred ca e cazul dar diptriile vor creste in continuu pana pe la vreo 20 si ceva de ani.

nu vad in schimb problema ta, in afara de frustrati de adolescent care se crede cool dar in realitate e doar un penibil. Toata lumea poarta ochelari zilele astea... unii nici nu au nevoie.

| Oana92 a răspuns:

...da, e ingrozitor ce se intampla! Tragedie!

In primul rand la -0, 25 chiar nu e cazul sa faci atata drama... Apoi ai putea sa incerci sa porti ochelarii aia cat timp ai asa dioptrie mica pentru ca poate totusi se rezolva in timp.
Exista n tipuri de ochelari si de rame, asa ca sigur gasesti ceva cu care sa arati ok. Chiar nu e asta cea mai grava chestie...

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ce conceptii idioate! Cum adica vei arata "ca un tocilar"? Sa cred ca esti o? Nu vezi oameni distinsi care poarta mereu ochelari? Sau nu vrei sa faci parte din acea categorie. Indiferent ce vrei sa fii, gindeste-te intii la sanatatea ta. Cu un deget rupt mai poti trai, dar fara vedere, e greu!

| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

Poti purta si lentile de contact