| alex495 a întrebat:

Fac sala de cateva luni bune si am 25 de ani. Ati putea sa-mi recomandati niste pastile cu vitamine bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa cumperi ce complex de vitamine vrei, din farmacie, ca nu exista vitamine bune si vitamine rele.
In orice caz, nu vad legatura dintre sala si vitamine, dar probabil ai tu un gand.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Prin transp elimini saruri minerale ( vitamine pe scurt). 2 tu pui o presiune pe articulatii ( calciu si mg) si fibra musculara care are nevoie de ajutor in procesul de refacere (Omega 3)

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Daca mananci sanatos, cu multe fructe proaspete, legume si carne, nu ai nevoie de suplimente cu minerale si vitamine!

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Am scris mai sus ca nu prea mananc. Sunt o persoana foarte activa ( plec la 7 dim ajung la 6 7 seara acasa) si mai costa si o caruta de bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

In cazul asta, opreste-te si cumpara-ti mancare, ca vitaminele nu suplinesc hrana naturala si sinatoasa.
In plus, vitaminele de sinteza din parmacii nu au doze masive de component chimic, deci, 60-70% se elimina prin urina sau transpiratie.
Daca faci efort masiv, pune mana si manca sanatos, ca risti sa ajungi in spital.

| Celcestietot a răspuns:

Atunci cand vei afla de ele, sa le iei cu masura, caci ai putea da de hipervitaminoza.

| Donsavas a răspuns:

Vitaminele si mineralele se iau doar în urma analizelor si nu înlocuiesc o alimentație echilibrată ori multe dintre ele sunt false.

| RoCkKiD a răspuns:

Dai banii degeaba si poti sa iti faci mai mult rau.

1. Vitaminele din fructe si legume sunt mai calitative decat cele din complexele de vitamine, organismul tau le prefera.
2. Dai bani degeaba pentru ca organismul tau nu e fizic in stare sa absoarba cate se afla intr-o pastila din aia. O sa rezulte doar o urina scumpa plina de vitamine si minerale.
3. Vitaminele nu-s considerate medicamente asa ca nu sunt testate la fel de riguros ca medicamentele, au gasit o gramada de cazuri la nivel modial in care producatorii le faceau dupa ureche si nu cred ca in Romania e altfel.
4. In ciuda a ceea ce crezi, prea multe vitamine pot dauna sanatatii, s-au facut o gramada de studii care arata ca daca iei suplimente constant fara sa fie al recomandarea medicului o sa iti cresi sansa de a dezvolta o gramada de probleme.
Vitamina D in exces cauzeaza probleme cu inima, Vitamina C cauzeaza greata, diaree si varsaturi etc

Mananca si tu un mar pe zi si asigura-te ca ai legume in mancare si o sa fii ok.

| alex495 explică (pentru RoCkKiD):

Nu prea mananc legume ( majoritar cartof si orez) si fructe ocazional ca s scumpe in Romania. Am nevoie de ceva sa aiba ulei de peste omega 3 ( am auzit ca i bun). Calciu, magneziu, s-a.m.d

| RoCkKiD a răspuns (pentru alex495):

Atunci o sa ai probleme mai mari in timp decat cautarea de suplimente. Evident nu acum ca esti tanar happy

| Alexandrionelu a răspuns:

Supradyn.

| alex495 explică (pentru Alexandrionelu):

Ala e pentru copii nu pentru adulti care mai depun si un efort fizic constant?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru alex495):

Exista și pentru adulți și e f. bun.

| Celcestietot a răspuns (pentru alex495):

Este si pentru adulti.

| Celcestietot a răspuns (pentru alex495):

Eu nu luam nici supradyn cand fugeam km laughing

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Complex de vitamine, oricare ar trebui sa fie toate bune!
Iti recomand vitahyll!
Le are cam pe toate, este in jur de 25 de lei, 3 folii, iei cate una dimineata, eu sincer ma simt mai energica si nu simt nevoia, mult timp, de mancare deci nu te ingrasa!
Multivit mai e bun! Poti sa te duci sa iti faci analize si vezi ce vitamime iti trebuie astfel in cat sa nu dai banii pe unele scumpe cand iti trebuie de exemplu doar calciu

| alex495 explică (pentru Mariarobertina300000000):

Pai asta e. Ca as vrea o pastila sa aiba cat mai multe ca nu stiu exact ce am nevoie. Cum se numesc aceste analize?

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru alex495):

Sunt normale, la sange, te duci la medicul de familie si ii spui ca vrei sa faci niste analize, la sange... (asa nu le mai platesti) acolo iti spune calcemia, iron ul, etc...
Eu zic sa ii ceri analiza toatala asupra sangelui nu doar la ceva anume, nu strica sa le aflii si pe celelalte! Ca si ele sunt importante!

| Jukosto a răspuns:

Pot sa iti recomand eu niste pastile:
Spanac, Morcov, Mazare, Porumb, Mere etc.

Intelegi ce zic. Mananca "colorat" si o sa ai din tot ce iti trebuie.

Ca sa intelegi, nu trebuie sa ai 100% dintr-o vitamina sau o minerala intr-o singura masa, sau nici intr-o singura zi. Prima data, vitaminele ii doar marketing. Oamenii care chiar au probleme si au nevoie de ele nu merg la sala, abia poate au iesit din spital.

Corpul stie ce face. Cel mai bun lucru pentru sala ca sa evoluezi e SOMN, si iar somn. Recuperarea e cea mai importanta parte din treaba asta.