| Covaliu a întrebat:

Fac sala si vreau sa iau un supliment care sa ma ajute sa scap de stratul adipos ( de grasime ) fara sa imi afecteze deloc masa musculara. La sala mai in fuga mai in serios mi s-a spus ceva despre aminoacizi, gen sa iau inainte de antrenament si la sfarsit sa fac niste cardio + proteine fara carbohidrati. A mai subliniat printre randuri ca imi arde grasimea si imi degaja energie benefica antrenamentului; ideea e ca nu stiu daca ei incearca sa isi vanda marfa sau daca chiar ma ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ti-au recomandat bine, dar ei ti-au recomandat pentru mentinerea masei musculare ( cand arzi grasimea poti foarte usor sa arzi din muschi ), de aceea ti-au recomandat amino inainte de antrenament si proteine fara carbohidrati dupa.

Dar in loc de amino inainte de antrenament, poti lua l-carnitina (dar nu de la redis ) sau chiar un arzator de grasimi ( un termogenic ).

Si in rest, alimentatia... aia conteaza 90 %, suplimentele astea sunt doar asa, sa te ajute putin, nu te baza pe ele

| karsivan a răspuns:

Poti folosi si ceai verde pastile arde grasimile si da si energie este natural etc
http://voislabi.blogspot.ro/......cient.html

| DuduRadu a răspuns:

Iti recomand L-carnitina poti comanda de pe site-ul redis nutritie, scrie pe google ca il vei gasi. Apropo L-carnitina nu doar te scapa de grasime dar te si ajuta sa pui masa musculara, iti spun din propria experienta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Redis = cea mai proasta firma.

Ai pus masa musculara cu carnitina? Apuca-te de sah...

| DuduRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

De fapt prietene poti intreba orice antrenor la o sala si o saa iti raspunda la fel ca si mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Bizar, folosesc de ani de zile suplimente si niciodata n-am pus masa cu carnitina.

Sigur nu o confunzi cu creatina?

| DuduRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu creatina formeaza muschiul il rotunjeste sa zic asa, L-carnitina ajuta si la arderea grasimi si la punerea mesei musculare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Creatina rotunjeste? Stii ca e imposibil sa schimbi forma unui muschi, nu?

Muschiul nu poate fi rotunjit decat prin operatie, nu prin exercitii happy

Da... vad ce cunostinte ai laughing

Bine, pune masa cu carnitina rolling on the floor

| DuduRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai am zis "rotunjeste" ii da forma da se pare ca intelegi bine...

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Cum naiba sa-i dea forma? Muschiul ARE DEJA FORMA.

Repet : FORMA NU SE SCHIMBA, e IMPOSIBIL ( decat prin operatie).

NU ii dai forma. Poti face 2 lucruri cu muschii :

1. ii maresti
2. arzi grasimea care ii acopera

ATAT. Restul sunt aberatii de copii mici paraleli cu sportul.

Si totusi, e ok sa zici "carnitina ajuta sa pui masa", dar sa zici asta cand nu te aude nimeni, ca te faci de ras. Carnitina e un LIPOTROPIC, documenteaza-te singur ce inseamna

| DuduRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Mda...nu are rost sa ma cert cu tine, bai omule te dai ca sti aceste lucruri sa te vad intr-o sala si nu una de "fiare" ci una de lupte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Am facut si aia... 2 ani kickboxing la respect gym. Acum timpul nu-mi permite sa fac 2 sporturi ( job, si altele care imi ocupa toata ziua ) si prin urmare fac doar sala.

Practici sau ai practicat?

| DuduRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu inca practic dar practic sey-budokai.Esti cumva din Dambovita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuduRadu):

Nu, Bucuresti.

| Gabi_Gabi_1970 a răspuns:

Da, aminoacizii sunt buni pentru tine. Practic. proteine fara zahar si carbo. Gasesti aici mai multe variante: www.superset.ro/collections/aminoacizi-bcaa-proteine-online