| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Fructele ingrasa? Eu manac de obicei 4-5 fructe pe zi si am inteles ca ingrasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

DA! Fructele ingrasa. Sunt bogate in zaharuri care produc multe calorii. Citeste si aici: http://www.andreearaicu.ro/......dam-dilema

| Adry05 a răspuns:

Ia hai, daca si fructele ingrasa... Oricand e mai bine sa mananci fructe decat un meniu fast-food sa zicem. Bai fata mea, stii ce-ti zic eu, ingrasa-te cu fructe, dar macar o sa ai o imunitate de fier, si sanatate de o sa racesti o data la 2 ani.
Mai bine de 1000 de ori gustarile tale sa fie alcatuite din fructe decat din ciocolata sau alte prostii artificiale.
Chiar te invidiez, as vrea sa am si eu foamea asta de fructe a ta.

| RAY a răspuns:

Depinde de fruct sunt fructe cu multe calorii gen bananele dar in general nu prea ingrasa

| CuriousStuff a răspuns:

Orice ingrasa daca mananci in exces si nimic nu ingrasa daca mananci moderat.
4-5 fructe pe zi, chiar 10, (depinde si de fruct si marimea lui) nu o sa te ingrase, deci poti sa stai linistita.

| peperonies a răspuns:

Un mar are zahar in el cam cat o cutie de cola. te las pe tine sa tragi concluziile.

Răspuns utilizator avertizat
| nugasescusernameliber a răspuns:

Fructele au zahar, deci nu sunt total inofensive. Insa depinde foarte mult cand le mananci. Fructele se mananca pe stomacul gol! fiindca fructele nu sunt digerate in stomac ci in intestinul gros. Si daca dau in stomac de cartofi, carne, paine sau ce stiu eu ce alta masa, raman "prinse" acolo si incep sa fermenteze.

| Annamaria21 a răspuns:

Bananele si strugurii au multe calorii, doar ca sunt mai sănătoase decat mâncarea obisnuita, dar si fructele ingrasa daca le mănânci in cantități mari

| Kostzy a răspuns:

Nu.De exemplu merele te ajuta chiar sa slabesti

| iloverings a răspuns:

Depinde câte mănânci...nu sunt lipsite de calorii. Şi variază, unele au mai multe, altele mai puține...
Legat de oră, fructele se digeră cel mai greu, astfel încât nu se recomandă consumarea lor cu 3h înainte de somn. Asta pentru că în timpul somnului toate funcțiile încetinesc, iar digestia nu mai are loc, iar frunctele rămân peste noapte în stomac şi fermentează, cauzând neplăceri!

| BIBBbagagames a răspuns:

Keep calm! big grin Nu este adevarat! Poti manca linistita cate fructe vrei. dar la mere ai grija ca in cantitate mare provoaca balonare si gaze big grin. Succes in continuare bye. big grin