| anonim_4396 a întrebat:

Funda. Ce exercitii pot face, niste creme sau niste trucuri cu care pot scapa de celulita? Fundaa big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De celulită nu vei scăpa toată viață, poți doar să o mai atenuezi!
O hidratare corespunzătoare (apă plată, ceai depurativ/diuretic), mersul pe joc cel puțin 30 de minute zilnic (dacă o faci în pas vioi mai arzi și niște calorii în plus, fandări, alergat, ciclism, înot, tenis, dans, etc.), creme anticelulitice termice (faci 1-3 împachetări pe săptămână), etc.
Mare grijă și la alimentație, renunță la alimentele procesate industrial, grăsimi animale și vegetale, fast-food-uri, conserve, etc.
Vara poți masca celulita cu un bronz uniform ciocolatiu, asta ca un truc.
Pa, pa.

| HappyCandy a răspuns:

Celulita e ceva de care vrea orcine sa scape .Ea poate aparea de la diverse lucruri ,dar tratata e foarte greu.O sa iti dau un sfat de la care eu am scapat complet de ea.Poate parea ridicol dar asta e cel mai important in lupta contra celulita.NU TREBUIE SA TII PICIOARELE INCRUCISATE.Adica sub asa forma http://www.respiro.org/Issue21/Art/art_paul_fichiers/image021.jpg doar mai des pe scaun cind stai le tii asa.Singele nu poate circula si prin minune ea apare.
Foarte putine femei se pot lauda cu faptul ca nu au fost atinse de celulita.

Majoritatea se confrunta cu aceasta boala, foarte des intalnita in zilele noastre.

Celulita este un termen care se refera la grasimea cu aspect neplacut de sub piele si la excesul de fluide din tesuturi, fapt care cauzeaza denivelari ale epidermei.

Aceasta este o dereglare a schimbului de substante, prin acumularea sub piele a grasimilor si a rezidurilor toxice.

Cand apare celulita?

In 12% din cazuri celulita apare in perioada de pubertate, 25% - in urma consumului de anticonceptionale, 20% - in timpul si dupa sarcina si 25% din cazuri in perioada de menopauza.

Astfel, se poate afirma ca celulita apare frecvent in perioada "exploziilor hormonale".

Cauzele aparitiei celulitei

-ereditatea (celulita se mosteneste);

-dieta (o alimentatie dezechilibrata, din care lipsesc cruditatile, care abunda in grasimi);

-circulatia limfatica lenesa;

-activitatea hormonala (hormonii estrogeni favorizeaza acumularea de grasimi pe coapse, fesieri, abdomen);

-stilul de viata (lipsa de miscare favorizeaza si intretine celulita);

-stres;

-pastilele anticonceptionale, datorita surplusului de hormoni;

-fumatul - nicotina ingusteaza vasele de sange, blocand irigarea tesuturilor

-imbracamintea prea stramta si tocurile prea inalte, care blocheaza circulatia;

-statul la soare, pielea isi pierde elasticitatea;
Cum recunoastem celulita?

Exista 4 stadii ale celulitei:

Stadiul I- Suprafata pielii este aparent neteda. In faza incipienta celulita nu poate fi distinsa decat la palpare, si anume cand aspectul de "coaja de portocala" apare doar atunci cand strangeti o portiune intre degete.

Stadiul II- Aspectul de coaja de portocala este evident si fara a strange pielea, mai ales in pozitia culcat. Apar gropite. Tonusul pielii scade continuu, pielea parca se ofileste.

Stadiul III- O arie tot mai extinsa de piele capata un aspect respingator - cu o multitudine de noduli subcutanati, umflaturi si gropite.

Stadiul IV- In final, pielea capata un aspect de movilite si desfigureaza corpul. Coapsele si picioarele incep sa semene cu un aluat dospit, care a fost gaurit intens cu degetul. Celulita in acest stadiu este o boala cu dereglari severe de circulatie, cu umflaturi masive, dilatarea venelor. Pielea devine dureroasa la atingere.

Daca te-ai hotarat sa-i declari razboi celulitei iata ce trebuie sa consumi:

-alimente bogate in potasiu: banane, cartofi, ciuperci, spanac, fasole alba, mazare, linte, pepene verde, kiwi, caise, ananas, mere, migdale, seminte de floarea soarelui, castane, alune, nuci, carne de gasca, pulpa de berbec, cod uscat, somon afumat, pastrav, etc.

-apa, maxim 3 litri pe zi;

-inlocuieste dulciurile, ciocolata cu fructe;

-consuma dimineata, pe stomacul gol, ceai de frunze de urzica, mesteacan sau leustean, acestea ajuta la dezintoxicarea organismului;

-nu uita de ceaiul verde;

-inainte de fiecare masa bea un pahar de apa calda
Interzis:

-a nu se consula produse de la fast-food;

-inlocuieste untul cu margarina;

-evitata prajelile si folosite ulei de masline;

In lupta disperata de a combate acest inamic al frumusetii apelam la numeroase trucuri pe care revistele si site-urile de specialitate ni le recomanda.

Nu cred ca exista femeie care sa nu fi incercat macar o metoda de indeprtare a celulitei.

Pe langa sport, fara de care nu se poate, exista geluri, creme si chiar pastile care promit rezultate, dar nu cred ca este posibil sa scapi in totalitate de celulita.

Foarte recomandate in tratarea celulitei sunt produsele pe baza de alge marine.

De asemenea ar fi bine, ca macar o data pe saptamana sa faci o baie in care adaugi uleiuri eterice ca: 2 picaturi de ulei de rozmarin, 2 picaturi de salvie, 1 picatura ienupar si 4 picaturi fenicul.

In afara acestor solutii, la indemana fiecaruia exista si acupunctura, liposuctia, tratamentul cu laser, masaj electric si pastile, impachetari, toate acestea necesitand intr-adevar timp, supraveghere medicala si multi bani.
Ce este mai inestetic si mai neplacut decat sa apari intr-un costum de baie de marca, la mare, plina de celulita?

Cand vine vorba sa arati cum nu se poate mai bine si mai sanatoasa, nimic nu mai conteaza. O femeie cu celulita va avea mai mult de suferit decat o femeie care se intretine prin dieta, tratamente anticelulitice sau sport.

Clinica Dermastyle lanseaza in aceasta vara pachete tratament pentru remodelarea corporala. Tratamentele au la baza tehnologii precum undele soc si radiofrecventa.

Specialistii clinicii stabilesc programe personalizate pentru fiecare organism, necesitati si gradul de celulita existent. Rezultatele sunt vizibile imediat, nu necesita anestezie sau spitalizare.

Un pachet - tratament intens cu rezultate imediate poate costa pana in 1.500 de euro. Rezultatele sunt de lunga durata.

Aparatul minune, Alma Accent, vine si in ajutorul persoanelor cu pielea lasata in urma unei cure de slabire sau imbatranire, femeilor care au nascut, pentru coaja de portocala, pentru o piele mai frumoasa dupa operatii sau lipoaspiratie.
95% dintre femei au probleme cu celulita. Cauzele aparitiei ei sunt diferite, de la organism la organism, ca: nivelul hormonal, nervozitatea, nutritia, etc.

Mihaela Leventer, Medic Primar Dermatolog in cadrul acestei clinici ne spune: "Este perioada concediilor si, de obicei, perioada in care silueta capata o mai mare semnificatie pentru multi dintre noi. Cu totii dorim sa aratam mai tineri si mai frumosi, iar acest pachet nou-lansat, ofera aceasta posibilitate".

Clinica iti pune la dispozitie si tratamente pentru boli ale pielii, parului, pistrui, alunite, hirutism, transpiratie excesiva, etc.
Este dovedit faptul ca orice strategie si tratament te-ai decide sa urmezi, daca inainte vei incepe sa tii o cura de detoxifiere, rezultatele vor fi dublate sau chiar triplate. O asemenea cura te ajuta sa iti reechilibrezi metabolismul si sa elimini toate toxinele acumulate in organism.

Detoxifierea organismului
Orice dieta de detoxifiere care se bazeaza pe consum de fructe, legume si sucuri naturale este eficienta. Efectul ei poate fi potentat daca in fiecare seara efectuezi un periaj al corpului care ajuta la drenajul limfei si stimularea circulatiei sangvine.

Cu o perie rigida, folosind miscari largi, spre inima, incepe cu talpa piciorului si continua in sus, pe intregul corp.
Acesta se numeste periaj uscat si se efectueaza intotdeauna inainte de baie.

RECOMANDARI ALIMENTARE:

zilnic bea minim 2l apa plata cu lamaie (incearca, daca poti, sa bei dimineata un pahar de apa calduta cu lamaie);
o masa sa fie alcatuita numai din fructe;
evita consumul de fainoase (incearca sa nu mananci paine in aceasta perioada);
evita sa mananci mancare gatita in aceasta perioada (inlocuieste-o cu friptura la gratar sau carne fiarta de pui, vita sau peste
in locul cartofilor prajiti sau a piureului, alege o garniture din legume;
incearca sa nu mai mananci dupa ora 6 sau daca o faci, alege un fruct;
evita dulciurile,sucurile acidulate si alcoolul.

Exercitii fizice impotriva celulitei
Dupa ce ai incheiat cura de detoxifiere, pastreaza in continuare linia unei alimentatii sanatoase, dar nu asa drastice, deoarece vei avea nevoie de energie pentru a incepe programul de exercitii care te va ajuta sa atenuezi aspectul de "coaja de portocala".

Poti efectua orice forma de miscare care iti face placere, cu conditia sa faci acest lucru cel putin de 3 ori pe saptamana, in sedinte de cate 40 de minute.

Exista anumite seturi de exercitii care se concentreaza pe zonele unde apare de obicei celulita care te pot ajuta sa iti tonifiezi acele zone intr-un timp record.

STRATEGII ALTERNATIVE CONTRA CELULITEI

Masajul anticelulitic profesional nu numai ca destinde si rasfata pielea corpului, dar ajuta in prevenirea si lupta impotriva celulitei. El inlesneste si refacerea tendintelor naturale ale corpului, prin manevrarea muschilor si stimularea sistemului circulator si limfatic care distrug tesutul adipos.

Masajul de slabire are ca scop stimularea circulatiei limfatice, insa spre deosebire de drenajul limfatic acesta este mult mai riguros si profund, efectuandu-se cu mai multa forta, dar fara a provoca discomfort sau vanatai atunci cand este efectuat de persoane calificate si cu experienta.

In functie de gradul de celulita se stabileste numarul de sedinte de masaj saptamanal, sedinte care pot dura 45 sau 60 de minute si la care se folosesc creme termice si uleiuri de masaj cu ingredienti activi care actioneaza in profunzime.

In timpul unei sedinte de masaj anticelulitic circulatia sanguina este accelerata si dilatarea vasele de sange superficiale se dilata. Un masaj anticelulitic executat cu o crema anticelulitica pe baza de cofeina va avea rezultate considerabil mai bune.
Cit despre exercitii vezi ceva aici :
http://www.topsanatate.ro/......21951.html
scuze ca a fost asa lung.Iti doresc sa scapi de celulita :))

| mihaelapisica a răspuns:

Buna,cred ca am eu ceva sfaturi pentru tine:

RECOMANDARI ALIMENTARE:

- zilnic bea minim 2l apa plata cu lamaie (incearca, daca poti, sa bei dimineata un pahar de apa calduta cu lamaie);

- o masa sa fie alcatuita numai din fructe;

- evita consumul de fainoase (incearca sa nu mananci paine in aceasta perioada);

- evita sa mananci mancare gatita in aceasta perioada (inlocuieste-o cu friptura la gratar sau carne fiarta de pui, vita sau peste

- in locul cartofilor prajiti sau a piureului, alege o garniture din legume;

- incearca sa nu mai mananci dupa ora 6 sau daca o faci, alege un fruct;

- evita dulciurile, sucurile acidulate si alcoolul.

Exercitii fizice impotriva celulitei

Dupa ce ai incheiat cura de detoxifiere, pastreaza in continuare linia unei alimentatii sanatoase, dar nu asa drastice, deoarece vei avea nevoie de energie pentru a incepe programul de exercitii care te va ajuta sa atenuezi aspectul de „coaja de portocala".

Poti efectua orice forma de miscare care iti face placere, cu conditia sa faci acest lucru cel putin de 3 ori pe saptamana, in sedinte de cate 40 de minute.

Exista anumite seturi de exercitii care se concentreaza pe zonele unde apare de obicei celulita care te pot ajuta sa iti tonifiezi acele zone intr-un timp record.

Uite si site-uri ce te pot ajuta :

Crema de la amwai +masaj+sport- daca vrei sa ai rezultate la celulita, si uite si un link care te mai poate ajuta. http://www.info-ghid.com/......tei-s.html http://frumusete.ele.ro/......--a55.html

fundita te rog mult?

| selenagomezz a răspuns:

Sal alergatul eu am scapat ft repede de celulita cu alergatul sau daca ai bicicleta. cremele etc nu te ajuta sa dai celulita jos a incercat soramea ma rog bafta funda?