| Eliene a întrebat:

FUNDA!
Cum pot sa imi albesc dintii intr-un mod NATURAL si FARA COSTURI, acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiiHaș a răspuns:

Spala-te dimineata si seara, spala-te dupa masa sau spala-te cu bicarbonat sau cu sare pe dinti o data pe saptamana(daca te speli asa in fiecare zi ti se pot gauri sau caria dintii.)
In plus, indicat este sa faci o vizita si la dentist unde iti poti albi si dintii daca ii ceri asta.

http://www.youtube.com/watch?v=w_34P295Mnw
http://www.youtube.com/watch?v=yd40HBTA4Rw&feature=related

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In zilele noastre, exista pe piata o multitudine de sisteme destinate albirii dintilor - printre ele se numara pastele de dinti speciale, gelurile, benzile sau agentii de albire obtinuti direct de la dentist.

Albirea dintilor este in principiu recomandata persoanelor care au dinti sanatosi - care nu au fost deci supusi multor tratamente - si gingii fara probleme. Hipersensibilitatea dentinara si dintii cu fluoroze sunt contraindicatii ale albirii dentare.

Ea nu este recomandata nici pacientilor cu explozii carioase. "Candidatii" ideali sunt cei care vor sa scape de petele galbene de pe dantura. Cu toate acestea, procedura nu este indicata tuturor.
Cel mai indicat ar fi sa ceri parerea dentistului tau.

Mai poti folosi bicarbonat, sare sau zeama de lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune sare pe periuta pune putina apa freaca bine asta trebuie sa faci in fiecare zi de 2 ori si i ai albi ca perlele.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Foloseste sare de lamaie, sare simpla, bicarbonat de sodiu.
Oricare dintre ele albesc dintii, adica asa am auzit.
Incearca totusi sa te speli dimineata, si dupa fiecare masa, precum si seara.
Cat mai des, aproximativ 5 minute de fiecare data ajunge.
Albirea costa, incearca metodele astea, stiu ca sunt eficiente.

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre albirea naturala a dintilor

http://mariabeautytips.wordpress.com/......i-sfaturi/

| Alle23 a răspuns:

Te speli in fiecare zi, de 3 ori pe zi dupa masa.
Sau cu sare de lamaie, asa am auzit ca ti se pot albii dintii. Funda?

| SasukeCS2 a răspuns:

Te speli pe dinti cu bicarbonat de sodiu alimentar, normal (ca si cum te-ai spala cu pasta de dinti) si apoi cu pasta de dinti. Trebuie sa faci asta dupa fiecare masa, inainte de culcare si dimineata dupa ce te scoli.

| Pust1uCuBanana a răspuns:

Spala-te de minim 3 ori pe zi.
de fiecare data cand te speli sa te speli cel putin 5 minute.
Funda?

| RobyK2 a răspuns:

Spala-te dupa FIECARE MASA +dimineata cand te scoli si seara inainte de culcare, freaca bine de tot toate partile dentare deoarece se poate intampla sa freci doar intr-un loc, acolo sa se albeasca iar in rest sa fie galbeni.
Daca te-ai nascut cu ei galbeni, nu ii poti albi acasa si va trebui sa consulti un doctor.

| claudya14 a răspuns:

Nu cred ca mai poti face nimic acasa...problema asta o am si eu...sad

| gabrielacrisu a răspuns:

SARE de lamaie sau bicarbonat de sodiu

| coco3467 a răspuns:

Poti folosi bicarbonat de sodiu amesrecat cu putina zeama de lamaie sau sare mare de bucatarie. Dar ai grija, nu trebuie sa ai carii altfel se pot agrava.

| razvanicutza a răspuns:

Iti zic sincer ca si eu am cautat solutia de albire a dintilor .....am gasit spalatul pe dinti cu sare si a dat roade la prima folosire! dar ai grija sa nu te speli cu sare mai mult de 1-2 ori cam la 10 zile!

| victoriamare a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu si lamaie

| Butca_Radu_1989 a răspuns:

Prepara o pasta din cateva capsuni si o lingurita de bicarbonat. apoi iei pasta cu periuta de dinti si te speli ca si cum ai spala cu pasta de dinti. rezultatele se vor vedea iediat